Vipbakim

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Makyaj yapmak günümüzde neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Güzel giysileri, bakımlı saçları alımlı bir makyaj ile tamamlamak önemlidir. Fakat makyaj uygulamalarında cilt tipine uygun ürünler kullanmak güzel bir görünüm sağlamak için en önemli husustur. Özellikle kuru cilde sahip kişiler kullandıkları ürünlerin içeriğine dikkat etmelidir.

Cilt Ürünleri Seçimi

Kuru ciltler için fondöten önerileri konusunda ilk dikkat edilmesi gereken fondötenin kremsi bir yapıya sahip olmasıdır. Kuru cilde sahip kişilerin mat fondötenler tercih etmesi, cildin pul pul görünmesine sebep olacaktır. Kullanıldıktan sonra cilt kuruduğundan fondöten de kabuklaşarak soyulacaktır. Bu nedenle su bazlı hafif yapıya sahip fondötenler kullanmak en doğrusu olacaktır. Fondötenler kesinlikle parmaklar yardımı ile uygulanmamalıdır.

Ciltte var olan nem parmaklarla silindiğinden cilt çabucak kuruyacaktır. Bunun yerine çeşitli süngerler, fondöten fırçaları tercih edilmelidir. Ayrıca allık ve pudra seçimi de yine kremsi yapıya sahip olanlardan yana olmalıdır. Aslında pudra, ciltteki yağı ve parlamayı dengelemek için kullanılır, kuru ciltlerin böyle bir problemi yoktur.

Fakat kusursuz bir görünüm elde etmek için pudra kullanılacaksa da kuru ciltler için pudra seçimikremsi yapıda olanlardan yana yapılmalıdır. Ayrıca makyaj öncesinde cildi nemlendirmek gerekmektedir. Nemlendirici kremler, çeşitli bitkisel yağlar ile cilt nemlendirildikten sonra makyaj bazları da kullanılabilir. Bu adımlardan sonra fondöten uygulamasına geçilebilir. Göz farı için yine kremsi yapıya sahip olanları seçmek en doğrusu olacaktır. Ayrıca likit eyeliner yüzünüzü daha canlı gösterecektir. Makyajınızı parlak, likit rujlar ile tamamlarsanız dudaklarınız daha dolgun, yüzünüz daha doğal ve parlak görünecektir.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Sonrası Temizlik

Gün içinde makyaj sebebiyle havasız kalan cildinizi uyumadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Cilt temizliği; gözeneklerin açılmasını, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemeyi sağlar. Kuru cilt yapısına sahip kişilerin cilt temizliği için kullandıkları ürünlerde mutlaka gliserin olmalıdır. Bu sayede cildiniz temizlenirken aynı zamanda nemlenir ve kuruluğu bir miktar azalmaktadır. Cilt temizliğini tamamladıktan sonra gece uyurken cildinizin kurumaması için cildinizi nemlendirmeniz gerekir.

Fakat nemlendirmeden önce tonik uygularsanız cildinizde yer alan gözenekler sıkılaşır, temizlik ürününüzün temizleyemediği makyaj kalıntıları tonik ile derinlemesine temizlenir. Çeşitli markaların ürettiği kuru ciltler için tonikleri kullanabilir ya da gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyu hiçbir katkı maddesi içermediğinden oldukça sağlıklıdır ve cildi derinlemesine temizler.

Organik gül suyu bulamayanlar için evde gül suyu yapımı da oldukça kolaydır. Gül yapraklarını bir tencere içine atın biraz su koyun ve kaynatın. Kaynayan suyu soğumaya bırakın. İşte gül suyunuz hazır! Tonik uygulamasından sonra içeriğinde gliserin, E vitamini bulunan çeşitli nemlendirici kremler ile cildinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız. Bu uygulamalar dışında her gün cildinize Türk kahvesinin telvesini sürüp 15 dakika beklemek cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.