Vipbakim

Makyaj Malzemenizin Ne Kadar Ömrü Kaldı?

Makyaj Malzemenizin Ne Kadar Ömrü Kaldı?

Reklamlar, kataloglar, yeni çıkan ürünler bizi sürekli makyaj malzemesi almaya itiyor. Pek çok kadının tutkusu olan makyaj malzemeleri renkleriyle, yeni eklenen özellikleri kullanıcıları cezp ediyor. Peki aldığımız ve severek kullandığımız bu makyaj malzemelerinin kullanım ömrüne dikkat ediyor muyuz?  Beğendiğimiz ve denemek için aldığımız her yeni ürün benzerlerinin yanında yer alarak gitgide çoğalıyor. Hepsini aynı anda kullanmamıza ve profesyonel bir makyöz değilsek hepsiniz hızlıca tüketmemize imkân olmadığına göre bu ürünleri acaba ne kadar sağlıklı kullanıyoruz?

Bazen sadece dış görüntüsünü bazen de sadece rengini severek aldığımız rujlar, pudralar, maskaralar ne yazık ki raf ömrü çok uzun olan malzemeler değil. Bu ürünlerin alt veya yan kısımlarında yer alan 12M, 24M gibi ifadeler ürünün kullanım ömrünü belirtir. Makyaj malzemeleri genellikle açıldıktan sonra 12 ya da 24 ay içinde tüketilmesi gerekecek şekilde hazırlanır. Ancak bu kurala çoğu kişi dikkat etmez ve cildinde bir belirti görene dek malzemeyi kullanmaya devam eder. Bu durum cildinizde siz görmeseniz dahi hasarlara yol açar ve gözle görülebilecek bir noktaya gelinceye dek de devam eder.

Sonrasında oldukça ciddi cilt hastalıkları oluşturabilecek bu durumda karşı dikkatli olmanız gerekir. Geri dönüşü çok zor olan bu cilt hastalıklarından uzak durmak için alabileceğiniz en etkili önlem kullandığınız ürünün son kullanım ömrüne dikkat etmektir. Bu son kullanım tarihi ürün açıldıktan sonrası için geçerlidir. Dolayısıyla aldığınız ürünün ambalajını açmadan uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Tabii bu süreyi de abartmamak adına mümkün olduğu kadar kısa sürede açıp kullanacağınız ürünler almak faydalı olacak.

Makyaj Malzemenizi Nasıl Muhafaza ediyorsunuz?

Tabii bununla beraber malzemelerinizi nasıl bir ortamda sakladığınız da önemlidir. Makyaj malzemelerinizi direkt gün ışığı alan yerlere değil gün ışından biraz olsun uzak yerlerde muhafaza etmelisiniz. Ambalajların göz alıcılığına kapılmadan aynı anda bir türe ait birden çok ürün kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Ya da raf ömrü dolmak üzere olan ürünleri hijyen koşullarını sağlayarak yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz. Böylece hem ürünlerin israf edilmesini önlemiş olursunuz hem de kendinizi olası cilt problemlerinden sakınmış olursunuz.

Sünger ve Fırçaların Temizliğine  Dikkat

Sadece makyaj ürünleri değil makyaj yapmak için kullandığınız fırça ve fondöten süngeri de kullanım tarihi olan ürünlerdir. Bunların kullanım sürelerini uzatmak için belirli aralıklarla su ve durulanmaya müsait sabunlarla temizlemeniz gerekir. Bu temizliği bir rutin haline getirdiğinizde fırça ve süngerleriniz çok daha uzun süre kullanılmaya devam edilebilir. Ancak yine de makyaj yaparken kullanma yoğunluğunuza göre fırça ve süngerlerinizi senede bir kez mutlaka değiştirmeniz gerekir. Cilt tipinize uygun, yumuşak dokulu ve mümkünse organik süngerler ve fırçalar makyajınızın daha iyi görünmesini sağlayacak ve cilt sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.