Vipbakim

Makyaj Temizlemenin Püf Noktaları

Makyaj Temizlemenin Püf Noktaları

Kadınlar olarak cilt bakımı ve temizliği en önem verdiğimiz şeylerden birisidir. Cildimiz ne kadar sağlıklı olur ise bizlerde o kadar güzel görünürüz. Bu da hem psikolojik olarak iyi hissetmemizi sağlar hem de sağlık açısından önemlidir. Aynı şekilde makyajda biz kadınların vazgeçemediği alışkanlıklarımızdandır. Makyaj denildiğinde hepimizin zevkine uygun çeşitli markaların ürünlerine kozmetik mağazalarında ulaşmamız çok kolay ancak makyaj malzemelerimizi seçerken cilt yapımıza en uygun ve kaliteli ürünleri seçmeliyiz ki güzelleşirken cildimize zarar vermeyelim.

Cildimizi tanımak, makyaj malzemesi ve cilt temizliğinde kullanacağımız ürünlerin seçiminde çok önemlidir. Makyaj yaparken kullandığımız ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun gün sonunda makyajımızı temizlememiz şarttır. Aksi takdirde yüzümüz makyaj kalıntılarından dolayı hava almayacak ve zamanla tıkanan gözenekler pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı engelleyecektir. Bu nedenle cilt temizliğine özellikle makyaj yaptıktan sonra ki temizliğe çok önem vermeliyiz. Makyaj temizlemenin püf noktaları mevcuttur. Eğer bu püf noktalarına dikkat edip buna uygun bir temizlik yaparsak cildimiz her zaman parlak ve sağlıklı görünümünü muhafaza edecektir.

Makyaj Temizleme Malzeme Çeşitleri

Cildimize en uygun makyaj temizleme malzemesini seçerken kullanacağımız ürünün yapısı da dikkat etmemiz gereken önemli detaylardan bir tanesidir. Bazı cilt uzmanları temizlemede kullanacağımız ürünü krem yapısında olanlardan seçmemizi önerirken; bazı uzmanlarda su ve yağ karışımı olan malzemelerden önermektedirler. Krem kıvamında olan temizleyiciler diğer temizleyici çeşitlerine göre cildi daha derinden temizlerken aynı zamanda cildi aşındırmadan besleyip nemlendirdikleri için makyaj temizliğine daha uygun olarak görünüyorlar.

Aynı zamanda bu ürünleri seçerken ürünün pH değerlerinin cilde uyumluluğuna dikkat etmeliyiz. Bunun yanı sıra temizleme malzemeleri içerisinde sabun bazlı olanlarda mevcuttur. Sabun bazlı bir temizleyici seçimi yapıyorsak eğer yüzümüze uyguladıktan sonra bol su ile birkaç kez arındırma işlemi yapmalıyız. Ayrıca yıkama işlemi bittikten sonra mutlaka cilt tipimize uygun bir nemlendirici ile işlemi tamamlamalıyız. Yani kısacası makyaj temizlemenin püf noktaları olarak sayabileceğimiz ilk madde malzeme seçimine dikkat etmek ve uygun şekilde temizliği tamamlamaktır.

Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Cilt tipimize uygun,pH değerlerine dikkat ederek seçtiğimiz krem kıvamlı temizleyicimizle temizliğe başlamadan önce saçlarımızı mutlaka toplayalım. Sonrasında ürünümüzü kalın bir tabaka halinde yüzümüzün ortasından başlayarak daireler çizecek şekilde tüm yüzümüze ve boyun bölgemize yayalım. Kremi sürdükten sonra dairesel hareketler ile alnımızdan başlayarak şakaklara doğu ufak hareketlerle cildimize masaj uygulayalım. Daha sonra dudak üstümüzden kulaklarımıza doğru masajımıza devam edelim.

Böylece kremin cildin en derinlerine kadar nüfus etmesini sağlayarak daha derinlemesine bir temizlik yapmış olacağız. Yüz bölgemizden sonra aynı dairesel hareketler ile kremimizi boyun bölgemizde de yayalım. Sonrasında yumuşak bir sünger veya pamuk ile boynumuzdan başlayarak kremi tüm yüzümüzden temizleyelim. Kremi temizledikten sonra sabun vb. bir madde kullanmadan sadece ılık su ile yüzümüzü yıkayalım. Kalan tüm kremden arındırdıktan sonra yumuşak bir kağıt havlu ile yüzümüzü iyice kurulayalım. Makyaj temizliğimiz böylece bitmiş olacaktır. Masaj işlemini maksimum 30 saniye yapmalıyız ki hassas olan cildimiz tahriş olmasın. Bu önerilere uyarak sizlerde cilt temizliğinizi yaparsanız uzun yıllar sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.