Vipbakim

Yüz Yapısına Göre Makyaj Teknikleri

Yüz Yapısına Göre Makyaj Teknikleri

Makyaj yapma teknikleri: cildin yapısına, gözlerin boyutuna ve dudakların şekline göre değişiklik gösterir. Her makyaj tekniği her yüz şeklinde aynı etkiyi göstermez burada önemli olan kendi yüz yapınızı tanımanız ve buna uygun makyaj yapmanızdır.

 

Yüzü Büyük Olanlar için Makyaj Tekniği

Makyaj yapma tekniklerinden yararlanırken; yüzün yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Yüz kısmı çok büyük olan bayanlara değişik tonlarda makyaj uygulaması yapılır. Yüzü geniş olan bayanlar; yanak kısımlarını saklamak zorundadırlar. Bu yüzden yanak bölgesinin, kemik kısımlarının alt tarafına koyu gölgeleme yapılır.

 

Zayıf Yüz için Makyaj Tekniği

Yüzü zayıf olan bayanlar yanak kısımlarını daha aydınlık göstermelidir.Açık renk allıklarla yanak kısmı daha aydınlık bir hale getirilir Bu sayede yüz olduğundan daha büyük gözükecektir. Tabi bu durumda saç kesiminin de önemi büyüktür. Yüzü Zayıf olan bayanlar daha kısa saçları tercih edebilecekleri gibi uzun saçlı bayanlar yüzü daha net gösterecek şekilde saçları arkaya salmalı veya toplamalıdırlar.

 

Gözleri Büyük Olan Bayanlar

Siyah kalemle küçük gözlere sahip olabilirler. Göz kapağının alt kısmına uygulanan göz kalemi ile gözlerin boyutu küçükmüş gibi gösterilebilir.

 

Gözleri Küçük Bayanlar

Beyaz kalem uygulaması ile gözlerini daha büyük gösterebilirler. Gözaltlarına çektikleri beyaz kalem, göze aydınlık bir görünüm sağlayacağı için; daha büyükmüş gibi gösterebilir.

 

İnce Dudaklar için Makyaj Tekniği

Bayanların ince dudaklarını, daha kalın göstermek için uyguladıkları makyaj tekniğinde dudak kalemi kullanılır. Dudak kalemi dudak dışına taşırılarak sürülürse; dudaklar olduğundan kalın gözükür. Dudaklara uygulanan parlatıcı rujlar, daha dolgun bir hava verir. Dudakları kalın kişiler koyu renk ruj kullanırlarsa; küçük dudak boyutlarına kavuşurlar.

 

Sivri Çene için Makyaj Tekniği

Çenesi sivri olan bayanlar rahatsızlık duyabilir. Makyaj teknikleri ile bu sorunu çözmek dert değildir. Gölgelendirme işlemi ile, çenenizi arkaya atabilirsiniz. Çene kısmına yapılan gölgelendirme işlemi, çeneyi arka plana atar. Koyu renk gölgelendirme oldukça başarılı sonuçlar verir. Aynı şekilde burnu kemerli ve uzun olan bayanlar; bu teknikle burunlarının yapılarını değiştirebilirler.

 

Estetik olmadan yapılan makyaj teknikleri çok pratiktir. Bayanların uygulamakta zorluk çekmeyeceği pratik makyaj teknikleri; acil durumlar içinde oldukça kurtarıcıdır.

 

MAKYAJ MALZEMELERİ NASIL KULLANILIR

FONDÖTEN
Fondöten, yüzünüze pürüzsüzlük sağlar ve onu makyaja hazırlar. Düzgün görünümlü bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten seçimi çok önem taşır.

 

Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi cildinizin tipine ve rengine uygun olmalı; cilt renginizden daha açık bir fondöten rengi seçmek daha doğru olur.

 

Fondötenin her zaman temiz ve nemlendirilmiş cilde uygulanması gerekir.

 

Uygulama
Kompakt fondöten dışında tüm fondötenleri sürerken parmak uçlarınızı kullanın. Elin ısısı fondötenin akıcılığını artırdığı için hem cilde yedirmek daha kolay olur hem de dayanıklılığı artar. En önemlisi daha doğal bir görünüm sağlar.
Fondöteni alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktar ile başlayın, gerekirse ilave edersiniz. Çok fazla miktar, sürülmeyi zorlaştıracağı gibi maske etkisi de yaratır.

 

Cildinize parmaklarınızla basınç uygulayarak ortadan kenarlara doğru tüm yüzünüze yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin.

 

Yüzde renk bütünlüğü sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da ( kirpiklere değmeden ) sürün.
Profesyonel bir sonuç istiyorsanız, nemli bir sünger ile yüzün dışına doğru fondötenin üzerinden geçin.
Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin.
Fondöteni yeni sürmenize rağmen sivilce veya göz altı halkaları tam kapanmamış olabilir. Bir kapatıcı ( concealer ) ile bu hataları düzeltmek gerekir.

 

PUDRA
Pudra, makyajın vazgeçilmezidir. Teni matlaştırır, bütünlüğü sağlar ve fondöteni sabitler. İki türü vardır: Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler.

 

Uygulama
Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu tercih edin. ( Ponpon yoksa, bir pamuk pedin arasını açıp biraz toz pudra koyarak geçici bir ponpon yapabilirsiniz. )
Pudrayı hafif vuruşlarla, tüm yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla fazlalıkları alın.
Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırın. Böylece pudra yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.

 

ALLIK
Allık, yüze mutlu bir görünüm verir ve cilde canlılık kazandırır.
Göz ve dudaklar arasındaki renk dengesini koruduğu için seçtiğiniz rengin ruj renginizle uyumuna özen gösterin.

 

Uygulama
Gülümseyin ve allığı yanağınızın en yüksek noktasına sürün.
Yoğun görünmemesi, ayrı bir bölüm gibi durmaması için rengi azar azar ve fırçadaki fazlalıkları üfleyerek uygulayın.
Yüzün dışına doğru, dairesel ve hafif hareketlerle uygulamayı sürdürün.
Görünümde bütünlük sağlamak için, fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe dokundurun.
Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa ten renginizden daha açık bir pudra ile yoğunluğu azaltın.

 

RİMEL
Rimel, bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre, kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Seçim sizin!
Rimelinizin fırçasını düzenli olarak temizleyin. Böylelikle daha önceki kullanımlarınızdan kalmış olan artıklar kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz.

 

Uygulama
Rimelin iyi tutması için kirpikleriniz temiz ve kuru olmalı. Eğer lens kullanıyorsanız, rimeli sürmeden önce lenslerinizi takmayı unutmayın.

 

Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın. Aşağıdan yukarı yani köklerden uçlara doğru fırçayı sürekli döndürerek ilk katı sürün.
Kirpiklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın.
Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak gezdirin. Eğer uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın.
Kirpik fırçası ile fazlalıkları alın ve kirpikleri birbirlerinden ayırın.
Uygulama sırasında göz çevrenize rimel bulaştırdıysanız bir kaç saniye bekleyin ve bir pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin.

 

RUJ
Makyajı tamamlayan son dokunuştur. İyi uygulanmış bir ruj yüzünüzü anında canlandıracak hatta gözlerinizin parlaklığını bile vurgulayacak güçtedir. Renk seçiminiz zevkinize, kıyafetinizin rengine ya da moda renklere göre değişse de dudaklarınızın biçimini de göz önünde bulundurmalısınız.Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat rujları tercih edin. İnce ise, koyu renkli parlak rujlar kullanın.

 

Uygulama
Rujunuza uygun renkte bir dudak kalemi ile ortadan uçlara doğru dudaklarınızı çevreleyin. Dudak kaleminizin ucu iyice açık olmalı.

 

Dudağınızın her tarafını kalemle doldurun. Böylece hem rujunuzun ömrü uzayacak hem de silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir.

 

Artık rujunuzu sürebilirsiniz. Uygulamayı fırçayla yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.
Kalıcılığını artırmak için ilk katı sürdükten sonra fazlasını kağıt mendille alın ve ikinci katı sürün.
Işıltılı görünüm için, dudaklarınızın tam ortasına renksiz bir parlatıcı dokundurun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.