Vipbakim

Evde gıda boyası nasıl yapılır?

Evde gıda boyası nasıl yapılır?

Rengarenk yiyecekler her zaman ilgimizi çekse de birbirinden zararlı olan kimyasalların tercih edildiği gıda boyalarıyla boyanması söz konusu olmaktadır. Oysa kimyasallar işin kolayı olsa da doğal yiyeceklerden gıda boyası yapılması söz konusu olabilir.

Siz de doğal gıda boyası yapılışı ile kendi gıdalarınızı kendiniz renklendirebilir, kolay bir şekilde yiyeceklerinize katabilirsiniz.

Kırmızı

Kırmızı rengi elde etmek için en iyi yöntem ahududu kullanmaktır. Ahududuyu püre haline getirerek suyunu sürebilirsiniz. Rengin koyuluğuna göre miktarı ayarlayabilirsiniz.

Mor

Böğürtlen pembe ve mor renkleri elde etmek için en iyi çözümdür. Ancak kısa sürede renk verdiği için miktarı çok iyi ayarlamanız gerekecektir. Püre haline getirip suyunu süzdüğünüzde basit bir şekilde mor, mürdüm ve pembe tonlarını elde edebilirsiniz.

Yeşil

Ispanak oldukça güçlü bir renk elde etmenizi sağlar. Haşlayıp suyunu süzmeden püre haline getirdiğiniz ıspanakla yeşil rengi elde edebilirsiniz.

Mavi

Kırmızı lahana, mavi renk elde etmek için kullanacağınız doğal gıda boyası yöntemlerden biridir. Bu rengi elde etmek için kırmızı lahanayı ılık suyun içinde bekleterek iyice renk vermesini bekleyebilirsiniz.

Doğal Gıda Boyaları Nerede Kullanılır?

Her türlü yiyecekte kullanılan doğal gıda boyaları genelde tatlılarda kullanılır. Birçok ikramlık üründe tercih edilecek olan gıda boyaları, havuç, patates gibi yiyeceklerin şık bir şekilde sunulmasıyla da sofralarda renkli görüntüler yaratmaya yardımcı olabilir.

Gıda boyası kimyasal ya da doğal olması fark etmeksizin başarılı bir şekilde kullanılabilir. Aşırı şekilde tüketilmediği sürece herhangi bir soruna da neden olmaz.

Gıda Boyası Hangi Formda Kullanılmalı?

Sıvı, kuru ve jel formda bulunan gıda boyalarının kullanımı genelde jel olan şekillerde olabilir. Kuru boyalarda karışma sorunu yaşandığı için, karışımlara en iyi şekilde uyum sağlayan boya çeşidi jel gıda boyasıdır. Bu yüzden tercih yapacağınız zaman jel olan gıda boyalarını tercih etmeniz gerekecektir.

Ne olursa olsun birbirinden şık sunumlar yaparken gıda boyalarıyla da doğal ürünlerle de farklı şekilde yiyecekler üretebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin sürekli kullanılması zararlı olduğu için, sürekli kullanılmaması gerekmektedir. Bazı bünyelerde alerjilere sebebiyet verebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.