Vipbakim

Yumurtayı Rafadan Pişirmek İçin Püf Noktalar

Yumurtayı Rafadan Pişirmek İçin Püf Noktalar

Yumurtayı rafadan pişirmek  özellikle bu kıvamı isteyen kişiler için merak edilen bir konudur. Sık tüketilen bir besin olarak süreye dikkat edilerek rafadan hazırlanabilir.

Rafadan Yumurta Nedir?

Yumurtayı haşlarken değişik kıvamları bulmak mümkündür. Yani katı, cıvık ya da rafadan kıvam olarak tüketmek mümkündür. Birçok kişinin beğenerek tükettiği bir kıvam olan yumurtayı rafadan pişirmek  aslında yumurtanın sarı kısmının tam katılaşmamış halini ifade eder. Tam katılaşırsa katı haşlama olur. Eğer çok cıvık olursa çok akışkan olursa cıvık olur ve tam ortası da rafadan kıvam demektir. Bu kıvamı elde etmek için yapılması gereken şey haşlama süresine dikkat etmektir. Kaynama sonrası ne kadar süre devam edileceği sarı kısmının belirleyicisi bir durumdur.

 

Yumurtayı Rafadan Pişirmek İçin

Yumurtayı rafadan pişirmek  için yapılması gereken öncelikle kap bulmak ve kaç tane yumurta pişirecekseniz içerisine yumurtanın biraz üzerinde olacak kadar  su  ve bir miktar da tuz koymaktır. Su soğuk olmalıdır. Ateşe kaynaması için bırakılan yumurtalar kaynaması sonrasında 2 dakika daha bekletilmeli ve sonra da kapatılmalıdır. Eğer istediğiniz kıvam olmamışsa olana kadar kronometre kullanarak  zamanı ayarlayabilirsiniz. Düşük ateşte bir iki dakika daha fazla süre gerekebilir. sonrasında da yumurta kabında iç kısmı dağılmadan tüketebilirsiniz.

Yumurtayı Düzenli Tüketmek

 Yumurta yağsız olarak tüketildiğinde, yani market margarini veya sıvı yağ olmadan tüketildiğinde en temel besinleri sağlayan sağlıklı bir kaynaktır. Kalsiyum, B vitamini, protein gibi vücudun temel ihtiyacı olan maddeleri bünyesinde barındırır.  Her gün düzenli iki adet tüketen kişilerde uzun vadede birçok hastalığın engellendiği görülmektedir. Bu nedenle de yumurta  mutfaklardan eksik edilmemelidir. Ancak bu sürede doğru tüketimi eklemek gerekir. Çok yağlı tüketilen yumurta kilo da yapabilir.  Haşlama en sağlıklı yöntemdir. Hatta spor yapan kişiler çiğ olarak da tüketmektedir. Bu açıdan protein kaynağı isteyen kişiler için hem ucuz hem de çok zengin bir yiyecektir.  Yumurtanın faydaları içerisinde kalsiyum faydası en önemli etkilerden bir diğeridir. Kemik ve diş yapısının beslenmesi için mutlaka tüketilmesi gerekir.  

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.