Vipbakim

Adım Adım Bakımlı Ve Sağlıklı Saç Rehberi

Adım Adım Bakımlı Ve Sağlıklı Saç Rehberi

Bakımlı saçlar sağlıklı bir görüntünün olmazsa olmazıdır. Hacimli, gür ve parlak saçlara doğuştan sahip olmayan biriyseniz bu, bundan sonra da böyle bir saça sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyden, kullandığımız şampuandan, yıkama şekli ve sıklığından doğrudan etkilenen saçları hem sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile hem de dıştan yapılacak ufak müdahaleler ile hoş bir görüntüye ulaştırabiliriz.

Gıdalardan Destek Alın

Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekleri sık tüketmek bedenimizin her hücresine etki eder. Dolayısıyla saçlar da bu olumsuzluktan direkt etkilenir. Saç köklerine iyi gelecek yiyeceklerden faydalanarak güçlü saçlara sahip olma yolunda adım atmış olursunuz.

Avokado

Saçlarınız için neredeyse mucize niteliği taşıyacak yiyeceklerden biri son yıllarda ülkemizde de popüler olarak kullanılan avokado. Bu egzotik meyveyi hem çeşitli saç maskesi yapımlarında kullanabilirsiniz hem de direkt yiyerek saçlarınızdaki etkisini görebilirsiniz. Meyve olmasına rağmen özellikle kahvaltı sofralarında kızarmış ekmek ya da tostlarda kullanılan avokadonun saçları parlatma ve kepeği önleme konusunda müthiş bir etkisi var.

Kuruyemisler

Bunun dışında badem ve ceviz başta olmak üzere çeşitli yemişler de saçlarınıza iyi gelir. Saçı, barındırdığı doğal yağ ve vitaminler ile içten dışa besleyen kuru yemişler saç köklerinizin güçlenmesinde etkili olacak.

 Saçlar Bakım İle Güçlenir

Saçlara bakım yapmanın pek çok yolu var. Piyasada kozmetik marketlerde ve mağazalarda onlarca saç maskesi ve serumu bulunuyor. Yeni çıkan ürünler içerdikleri mineral ve vitamin katkıları yönünden oldukça zengin ve kullanışlı. Onlarca ürün arasından kendi saçınıza uygun olan maske ve serumları haftada bir ya da içeriğine göre ayda bir kullanarak bakım yapın. Boyalı, kıvırcık, dalgalı, yağlı ya da başka bir yapı… Hangisine giriyorsa saç yapınız ona uygun ürünler seçmeye gayret edin.

Saç Tarama Testleri

Ayrıca eczanelerin saç tarama testlerinden yararlanarak da saçınızın yapısı ile ilgili ve kullanmanız gereken ürünlere dair bilgi alabilirsiniz. Dermatolojik içerikli serumlar da son yıllarda saçların güçlenmesi için iyi birer yardımcı oluyorlar. Bol vitamin içeren bu serumlar saçınızın eksiklerini tamamlıyor ve hem dökülmeleri önlüyor hem de yeni saç köklerinin güçlü çıkmasını sağlıyor.

Saç Kesimi

Ayrıca saçlarınızı sık sık kestirmek de iyi bir bakım önerisidir. Çoğu kadın uzun saçlarından kolay vazgeçemez. Saçlarınızı sık kestirmek demek uzun saçlara veda edin demek değildir. Aksine uzun ve sağlıklı saçlar için yapılan bir tavsiyedir. Uçlarına bakım yapılan saçlar daha hızlı ve sağlıklı şekilde uzamaya başlar. Uzun süre makas yüzü görmeyen saç uçları gitgide yıpranır, incelir ve sağlıksız bir görüntü oluşturur. Saçın dolgunluğunu gittikçe zayıf gösterecek böyle bir saç hiç kimsenin tercihi değildir. Bu nedenle hem daha enerjik görünmek hem de saç dökülmelerini azaltmak için saç uçlarınızı sık sık kestirin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.