Vipbakim

Adım Adım Saç Bakım Nasıl Yapılır

Adım Adım Saç Bakım Nasıl Yapılır

Saç bakımı için kozmetik ürünlere çok fazla para vermeye gerek yok. Bunu daha ucuz bir yolu bulunmaktadır. Adım adım saç bakım işlemini yapmak için beslenmeye dikkat edilmeli, bu işlem yapıldığında saça çok iyi bir bakım yapılmış olur. Aynı zamanda birkaç işlem evde yapılırsa bu daha iyi pekiştirilmiş olur. Bunlar düzenli yapılırsa pahalı ürünlere para vermeye gerek kalmayacaktır.

Adım adım saç bakım yöntemleri

Adım adım saç bakım işleminde ilk adım:

Saçlarda sürekli bir kopma oluşmaktadır. Ayrıca kepekte bitmeyen sorunlar arasında bulunmaktadır. Bunların nedeni saç köklerinde kalan artıklar, jöle, yağ ve tozdur. Bunun için saçlar her zaman temiz olunmalıdır. Çünkü saç diplerinde biriken kir saç köklerin tıkanmasına neden olur. Bu da saç tellerin zayıflamasına neden olacaktır.  Saç bakımı yapmak için saç dersinin kirden arındırmak gerekir. Bunu da saç sirkeli su ile yıkanarak gerçekleştirilir. Bunun için 3 litre suya 1 bardak sirke dökülmesi gerekir. Sonra saç şampuanlanır ve durulanır. Bu hem saçları güçlendirir hem de saça hacim ve parlaklık verir.

Diğer bir yöntem ise karbonattır. 2 litre suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat eklenir. Güzelce karıştırıldıktan sonra saç bu su ile durulanır. Karbonat saç dersinde kalan atıkların PH değerini dengeler ve cilt hastalıklarına karşı korur.

Adım adım saç bakım işleminde ikinci adım:

Saç derisinde kalan yağlar saça olumsuz etki etmektedir. Ama tüm yağ yok edilirse yine saç olumsuz etkilenir. Ve cansız görünen hemen kırılabilen saçlar elde edilir. Bu yağ nasıl yok edilir ki sorusunun cevabı çok sıcak olan sudur. Tercih edilen soğuk sudur. Çünkü soğuk su kan dolaşımını artırır ve bu da saçların canlı olmasını sağlar. Yani saç derisinde bulunan kan miktarı yükseldikçe saç kökünde bulunan hücrelere giden oksijende artar. Bu da saçın daha canlı olmasını sağlar.

Adım adım saç bakım işleminde üçüncü adım:

Saçlar çok sert ise bunu nemlendirip yumuşatmak gerekir. Bunun için de maskeler bulunmaktadır. Etkileyici maskelerden biri de bal ve zeytinyağı olan maskedir. 1 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılıp saça sürülür. Yarım saat bekletildikten sonra şampuanla güzelce yıkanır. Bunu haftada 1 kez yapmak yeterli olacaktır.

Adım adım saç bakım işleminde dördüncü adım:

Saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Çünkü çok yıkamak saç derisine zarar verir ve saç derisinin kurumasına neden olur. Haftada 1-2 kez yıkamak idealdir. Eğer çok yağlanma gibi bir durum varsa kuru şampuan çözüm olabilir.

Adım adım saç bakım işleminde ikinci adım:

Saçlar güneşten korunmalıdır. Çünkü saçlar güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalır. Bu ışınlar saçın ve saç derisinin kurumasına neden olur. Aynı zamanda saçları cansızlaştırır. Ve rengini kaybolmasına neden olur. Buna engel olmak için saçlar korunabilir. Kapalılar için sorun yoktur. Açıklar ise şapka takabilir ya da krem kullanabilir.

Adım adım saç bakım işleminde ikinci adım:

Saçlara saç maşası, saç düzleştiricisi, saç kurutma makinesi gibi aletler zarar verir. Saçın koparak dökülmesine neden olur. Ayrıca uçların kırılması da bu yüzdendir. Bunun için saç yıkandıktan sonra olabildiğince saç kurutma makinesiyle değil de havluyla kurutmaya çalışılmalı. Tabi çok çekiştirmeden yapılmalı bu işlem. Bu yapıldıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakılır. İlla kullanılacaksa soğuk ayarda kullanılmalı. Ayda bir de saçlardaki kırıklar alınmalı. Bu saçların daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.