Vipbakim

FUE Yöntemi Saç Ekimi Follicular Unit Extraction

FUE Yöntemi Saç Ekimi Follicular Unit Extraction

Saç ekiminde en son teknoloji olarak kullanılan FUE yöntemi saç ekimi Fut Yöntemi Saç Ekiminden farkı saç köklerinin ense ya da vücudun başka kıllı bölgelerinden 0,9-1 mm. çok ince özel iğnelerle tek tek alınması işlemidir. FUE, tek tek foliküller üniteler donor alandan çıkarılır saç ekiminde kullanılan bu yeni yönteme verilen isimdir. FUT yönteminden en önemli farkı donor olan ense kısmında dikiş izlerinin oluşmaması ve daha kolay iyileşmesidir. FUE yöntemi saç ekimi özellikle donor alanın esnekliğinin yetersiz kaldığı kişilerde alternatif bir saç ekim yöntemidir.

FUE Yöntemi Saç Ekimi Follicular Unit Extraction ile

FUT yöntemi arasındaki tek fark donor alandan alınan saç köklerin alınma metodudur. Saç ekim aşaması

FUT yönteminde yapıldığı gibidir. FUT ve FUE yöntemleri arasında saç ekim aşamasında bir fark yoktur.

FUE yöntemi için önerilen durumlar şunlardır:

Saç ekiminden sonra ense bölümünde kesinlikle dikiş izinin kalmasını istemeyen kişiler için özellikle saçını çok kısa kestirerek kullanmak isteyenler için önerilir.

Saç dökülmesinin az olduğu ön şakak bölgeleri Norwood 3 ve Norwood 3 diye sınıflandırmasına girenler ya da herhangi bir nedenle yara, yanık gibi daha az saç ekilmesi gereken küçük alandaki dökülmeleri olanlar için uygundur. Fue yöntemi ile bir kerede Fut yönteminde olduğu kadar saç ekilemez bu göz önünde bulundurulması gerekir.

Donor yani saç köklerinin alınacağı alanın çok sıkı ve elastikiyetinin şerit saç kökü çıkarmaya uygun olmadığı durumlar.

Saç ekimini önceden şerit yöntemi ile yaptırmış ve bu saç ekiminden ensede çok belirgin dikiş izi kalmış hastalar için önerilir.

FUE Saç Ekiminin Follicular Unit Extraction Aşamaları:

Fue yöntemi saç ekimine öncelikle ense saçlarının traş edilmesi ile başlanır. Fut yöntemi saç ekimine göre daha geniş donor alan hazırlanması gerekir.

Saç köklerin alınacağı donor bölge lokal anestezi iğne yapılarak uyuşturulur ve daha sonra 0.9-1 mm çapındaki çok ince özel kanallı iğnelerle saç köklerine tek tek girilerek ekilecek olan greft saç kökleri çıkarılır.

Elde edilen greftler foliküller ünitelerden oluşmaktadır ve üzerinde herhangi bir başka işlem yapılmasına da genellikle çok gerek yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.