Vipbakim

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Hamilelik kadınlıktan anneliğe bir geçiştir. Bu periyot boyunca bedende meydana gelen pek çok hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelik sonrası bir kadının yaşayabileceği birçok fiziksel ve zihni değişiklikler vardır. Yine de listelenebilecek tüm bu değişiklikler her kadında meydana gelmeyebilir, hamilelik sonrası değişiklikler vücut yapısına ve hamilelik sonrası bakıma göre değişiklik gösterebilir. Bu değişikliklerden biri hamilelik ve saç dökülmesi konusudur.

Hamilelik sonrası saç dökülmesi, doğumdan sonra genelde kadınların yaklaşık yüzde 75’inde görülen fiziksel değişikliklerden biridir.

Hamilelik ve saç dökülmesi: hamilelik sonrası saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Normalde her kadın günde 30 ile 100 arası saç kaybı yaşar. Hamile bir kadın, hamilelik boyunca vücudunda meydana gelen hormonal değişikliklerden dolayı normal bir kadınla kıyaslandığında çok daha az saç dökülmesi yaşar. Normal bir kadında herhangi bir zamanda dinlenme aşamasındaki saçlı derinin yaklaşık yüzde 10 yüzde 15’lik kısmında dökülme görülür. Bu aşama tıbbi olarak saç gelişim döngüsünün son aşaması olan telogen aşaması olarak bilinir. Bu aşamada saç tarama ve banyo esnasında saç dökülür. Geri kalan saç, gelişim ve dönüşüm aşamasındadır. Gelişim aşaması aynı zamanda saçın gelişim gösterdiği anagen aşama olarak bilinir; bu aşama saçın gelişim döngüsünün ilk aşamasıdır. Herhangi bir zamanda saçlı derinin yaklaşık yüzde 80-90 lık kısmı bu aşamadadır. Dönüşüm aşaması, tıbbi olarak saçın gelişiminden dinlenme aşamaya geçiş aşaması olan catagen aşama olarak bilinir ve bu da herhangi bir zamanda saçlı derinin yaklaşık yüzde 2-3’lük kısmıdır.

Hamilelik boyunca progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerinin artması, saçın dökülmesini önler. Dinlenme aşamasındaki saç, hormonlardan dolayı korunma aşamasına geçer. Saçlı deri hamilelik boyunca daha kalınlaşır, aslında genel saç yapınızdan daha da kalın olabilir. Ancak bebek dünyaya geldiğinde vücut metabolizması dengelenmeye ve hormon seviyesi normale dönmeye başlar.

Bu yüzden, hamililek sonrasında bu zamana kadar korunma aşamasındaki saç tekrar dinlenme aşamasına gider ve dökülmeye başlar. Genellikle saçın dökülmesindeki bu artış aşaması bebeğin doğumundan bir aydan altı aya kadar devam eder. Saç kaybı ciddi olmasına rağmen, bu dökülme görünür bir kelliğe neden olmaz. Yeni saç oluşumu başlayacak ve normal saç gelişimi sirkülasyonu bir yılda yeniden eski haline gelecektir. Aynı zamanda hamilelik sonrası stres ve emzirme nedeniyle besin kaybı kadınlardaki saç dökülmesi nedenlerinden biri olabilir.

Hamilelik sonrası saç dökülmesi nasıl durdurulur?

Hamilelik sonrası saç dökülmesiçok normal ve daha da ötesinde geçici bir süreçtir. Hamilelik sonrası saç dökülmesini önlemek için bir kısım saç losyonlarını şöyle belirtebiliriz. Hamilelik sonrası saç dökülmesini önlemek için birtakım saç dökülmesi çözümlerini şöyle sıralayabiliriz:

Hamilelik sonrası saçlarınız kırılmaya daha eğilimli olduğu için saçlarınızı fırçalarken ve yıkarken ekstra bakım uygulamanız çok önemlidir.
Düğümlü saçları çözmek için özellikle saçlarınız ıslakken geniş dişli tarak kullanın.
Saçlarınıza zararlı kimyasallar kullanmaktan kaçının, şaç dökülmesini önleyici şampuan ve arıtıcı kullanın. Bunlar için bitkisel ürünler daha uygun olacaktır.
Saçınızın kırılmasına ya da dökülmesine neden olabileceği için saçlarınızı çok sıkı bağlamamaya çalışın. Eğer at kuyruğu şeklinde ya da örgü olarak saçlarınızı bağlıyorsanız saçlarınızı daha gevşek bağlamaya dikkat edin.
Yüksek protein diyeti ve saçlarınıza faydalı olacak demir içerikli yiyecekler tüketerek besleyici diyet uygulayın. Eğer hala emzirmeye devam ediyorsanız ve problemle karşılaşmak istemiyorsanız diyetin içeriği hakkında önce bir doktora danışın.
Saçlarınızda, saç kurutma makinesi gibi ısıtıcı aletler kullanmayın.
Hafif yağ masajları saçınız için faydalı olacaktır.
Eğer saç dökülmeniz vahimse kısa saç modeli deneyin.

Bazı kadınlar da hamilelik boyunca saç dökülmesi yaşayabilirler. Hamilelik boyunca yaşanan saç kaybı hamilelik öncesi kullanılan doğum kontrol hapları nedeniyle olabilir. Daha öncesinde kullanılmasına rağmen hamileliğin hemen öncesinde ilaç kullanımı bırakılırsa, ondan sonra görülen saç dökülmesi yanlışlıkla hamilelikle ilişkilendirilir. Eğer hamilelik boyunca normal veya artan bir saç dökülmesi yaşıyorsanız doğum kontrol hapları bunun nedeni değildir, bu durumda probleminize ilişkin doktorla konuşmalısınız. Hamilelik sonrası saç dökülmesi çok ciddi bir mesele değildir ve yeterli bir bakımla kolaylıkla çözülebilir. Ancak hamilelik sonrası saç dökülmesi uzun bir süre aşırı şekilde gözleniyorsa hamilelik ve saç dökülmesi konusunda doktora danışmakta fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.