Vipbakim

Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Uzun saçın bakımından sıkılan kadınların ilk yaptığı şey saçlarına veda edip kısacık saçlara bürünmektir. Gerekçe olarak ise, uzun saçın bakımının zor olduğu ve kısa saç ile rahat edileceğidir. Ancak, bu tez ne yazık ki çürümek üzere… Çünkü tespit edilen bulgulara göre kısa saçın bakımı uzun saça oranla çok daha zor! Neden mi? Hemen açıklayalım…

Şekil Vermek ve Boyamak

Saçlarımızın sağlıklı uzaması için 3 ayda bir kırıkları aldırmak elbette gereklidir fakat kısacık kestirmek de kolay bakım için çözüm değildir. Uzun saçlar daha güçlü olduğu için şekil vermek ve boyamak riskli değildir ancak kısa saçlar için durum bu kadar basit değil. Çünkü saç uçları kısa olduğundan dibe daha yakındır ve boya gibi işlemler saç derisine uzun saçtan daha fazla zarar verir.

Aynı şekilde şekillendirmek de buna dahildir. Sıcağa karşı hassas yani ince telli saçlar için durum çok daha vahimdir. Saçlar şekil verecek uzunluktaysa bigudi ile dalgalı saçlar elde edebilir ya da örgü ile uyuyup sabahında saçlarınızı açabilirsiniz. Bu iki yöntem de saçlarınıza hareket katacak ve şekillendirecektir, üstelik de saçınıza zarar vermeden!

Yağlar İmdada Yetişiyor!

Saç bakımının altın ürünü zeytinyağı yine karşımıza çıkıyor. Bunun yanında;  jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, biberiye yağı da kısa saçların bakımına yardımcı olur ve sağlıklı uzamasını sağlar. Peki bu ürünler ile nasıl bakım kürü hazırlanır?

Gerekli malzemeler:

  • 2 damla kekik yağı
  • 2 damla sedir ağacı yağı
  • 3 damla lavanta yağı
  • 3 damla biberiye yağı

Uygulama:

Yukarıdaki malzemeleri bir kaba koyup kısık ateşte ısıtın. Elde ettiğiniz karışımı saçınıza iyice masaj yaparak yedirin. Bu işlemi haftada 2-3 kere uyguladığınızda hem daha hacimli ve güçlü saçlara kavuşacak hem de saçınızın rahat uzadığını göreceksiniz.

Bir diğer yöntem ise ‘havuç maskesi’… Havuç maskesi tarifi de şu şekilde:

Gerekli Malzemeler:

  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • 3 adet havuç
  • 3 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı doğal zeytin yağı

Uygulama:

3 su bardağı suyu bir tencerede kaynamaya bırakıyoruz. Sonrasında kaynayan suyun içine önceden rendelediğiniz havuçları ilave ederek yarım saat içinde kaynatıyoruz. Yarım saat dolduktan sonra elde edilen karışım suyunu bir kaba süzüyoruz ve asıl mesele burada başlıyor. Karışımın içine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı döndükten sonra, elde edilen bakım kürünü temiz olan saçımızın dibinden saşağıya doğru bütün saça iyice yediriyoruz ve saçımızı streç film ile sarıyoruz. 2 saat streç filmde kalan saçımızı açıp bol şampuan ile yıkayıp duruluyoruz. Bu işlemi düzenli olarak yaparsanız olumlu sonuç alabilir ve saçınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz.

NOT: Saçınız kısa olduğu için verilen ölçüler yeterli gelecektir ancak saçlarınız gür ise bu oranlar yeterli gelmeyebilir. Bunun için dilerseniz orantılı olarak malzemeleri arttırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.