Vipbakim

Kuru Saçlar İçin Etkili Bakım Tavsiyeleri

Kuru Saçlar İçin Etkili Bakım Tavsiyeleri

Saç boyaları, saç kurutma makineleri, çevre faktörleri saçların kurumasına ve kırılmasına neden olur. Nemlendirici içeren saç kremlerinin çoğu, üzerinde nemlendirici özelliği olduğu yazsa da, bu tür ürünler çoğu zaman saçları nemlendirmiyor, sadece yumuşatıyor.

Doğal Yöntemler

İşte bu nedenle doğal yöntemlere başvurmanızda birçok yarar var. Örneğin, Argan yağı, doğal zeytinyağı, gliserin gibi araçlar saçlarınızı yumuşatıp elektriklenmesini ve kırılmasının önüne geçecek. Yediklerinizin saçlarınıza da etkisini olduğunu unutmayın.

Avokado, somon ve zeytinyağı gibi besinler saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bu nedenle, içeriğinde doymamış yağlar içeren yiyecekler yiyin. Hindistan cevizi yağı Kuru saçların en iyi dostudur.

Saçlarınızı yıkayıp havlu ile kurulayın. Birkaç damla Hindistan cevizi yağını avucunuza damlatarak saçlarınıza sürün. Bir süre bekleyip saçınızı durulayın. Saç kurutma makinesini kullanmayın, bırakın saçlarınız doğal halde kurusun.

Yastık yüzü alırken onun ipek kumaştan olmasına dikkat edin. Çünkü diğer kumaşlardan hazırlanan yastık yüzleri saçların kırılmasına neden olur. Kimyasal boyalardan uzak durun Saçınızın rengini değiştirmek isteyince doğal boya kullanın.

Rengi belirlerken 3 ton açık ve 3 ton koyu çalarlara tercih. Siyah ve buğday tenlilerin saçlarını sarıya veya sarışınların siyaha boyatması yanlıştır. Çünkü saçlarını aşırı kimyasal etkiye maruz kalır ve saçlar kurur.  Saç maskesini kendiniz hazırlayın!

Hazır aldığınız maskelerin bileşimi kimyasal maddelerle doludur. Bu maddeler hem saçlarınızı tahrip, hem de sağlığınızı tehlikeye atıyor. Saç maskesini ev ortamında kendiniz hazırlarsanız, daha iyi olur. Şampuandan her gün kullanmayın! Saçlarınızı her gün yıkamak istemeniz normaldir.

Çünkü yaz aylarında sıcak havanın etkisi ile saçlar çabuk kirlenir. Bu nedenle, ya doğal şampuanlardan kullanın, ya da saçlarınızı 2-3 günde bir şampuanla yıkayın. Uzmanlara göre, saç aşırı yağlı değilse ılık su ile yıkamak yeterlidir. Saç fönünü sıcaklığını düşürün!

Saçlarınızı bukle veya düzgünleştirmek için saç fönü kullanıyorsanız, dikkatli olun. Çünkü bu aletler saçların en büyük düşmanıdır. Eğer saçınıza şekil vermenin başka yöntemini bulamıyorsanız, en azından, Fönün sıcaklığını düşük dereceye getirin, bu maksimum 180 derece olmalıdır.

Hava koşullarına dikkat edin! Aşırı soğuk veya sıcak hava saçların kurumasına neden olur. Böyle günlerde kuru yıpranmış saç tipine sahip olanlar özel ürünleri tercih etmelidirler. Tabii içeren kuru yağlar en iyi seçimdir.

Ancak saçları çevrenin etkisinden koruyan saç spreylerinden de kullanın. Kırıkları kestirin! Saçınızdaki kırıkları temizletin, hatta mümkünse, saçınızın ucundan 5 santim kestirin. Her 6-8 haftada bir saçlardaki kırıkları temizletmek saçın hem daha çabuk uzamasını, hem de sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.