Vipbakim

Mevsimsel Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlem Alınır?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlem Alınır?

Mevsim değişmesi ile birlikte vücudumuzda kimi değişiklikler olmaya başlamaktadır. Her ne kadar erkeklerde de görülüyor olsa bile; kadınlarda bu olay çok daha sık ve etkili bir şekilde meydana gelmektedir. Gerek saçları olsun gerek ise de ciltleri olsun, kadınların çok daha çabuk yıpranmaktadır. Bu yıpranmalara karşı ise bir takım çözümler getirilmesi gerekmektedir. Mevsimsel saç dökülmesi neden olur, bunun cevabını verelim ve nasıl geçer sorusuna cevap arayalım.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Gerek kıştan ilkbahara geçiş sürecinde ya da yazdan sonbahar geçiş sürecinde bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler sadece belirli yaş kategorisinde ki insanlar için değilde; her yaşta ki insanlarda görülmektedir. Bunun yanı sıra kış depresyonu olsun ya da mevsimsel değişikliklerin yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar olsun, her biri değişikliği tetiklemektedir.

Saç Dökülmeleri Neden Olur?

Özellikle yaz mevsiminden çıktıktan sonra, saçlar deniz ve havuz suyundan oldukça fazla etkilenmektedir. Bu da demek oluyor ki bakımları sıklaştırmak ve devamında da bu bakımlara vakit ayırmak gerekecektir. Bu saç dökülmeleri ise; normal saç dökülmelerinin yanı sıra, biraz daha sık meydana gelmektedir. Bu da saç dökülmelerinin nedenini bize en net şekilde belli etmektedir. Bu saç dökülmeleri, klasik saç dökülmesi gibi sürekli olarak değil; 1, en fazla 2 hafta sürmektedir. Bu da zamanla geçeceğinin ispatı niteliğindedir.

Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Önlem Alınır?

Mevsimsel saç dökülmesi, oldukça şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir. Aniden bir şekilde dökülmemek ile birlikte; seyrekleşmeye de yol açmamaktadır ve günlük olarak bir dökülme süreci yaşanmaktadır. Her ne kadar olumsuz bir yargı olarak karşımıza çıkıyor olsa dahi; bu saç dökülmeleri, saçların çok daha sağlıklı bir şekilde yeniden uzayacağına ve daha sağlam çıkacağına işarettir.

Eğer bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız; yapmanız gereken şeyler oldukça basit olacaktır. Ufak bir diyet ve aynı zamanda, protein ve bakır ağırlıklı beslenmek olacaktır. Onarıcı saç bakım yollarına başvurulmalıdır ve bununla birlikte alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır ki; zamanla saçlar daha sağlıklı bir şekilde uzasın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.