Saç Diplerine Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Diplerinin Bakımı

Genel olarak cildimize oldukça özen gösteririz çünkü cildimiz, dış görünüşümüzün vitrinidir. Fakat bu sırada saç derimizin de cildimizin bir parçası olduğunu unuturuz. Bu durum sonucunda saç derimiz aşırı yağlanarak ya da aşırı kuruma sonucu pul pul dökülerek alarm verir. Saç diplerinin bakımı en az yüzümüzün, kollarımızın kısacası bedenimizin bakımı kadar önemlidir.

Saç Dibinde Kuruma Neden Olur?

Aslına bakılırsa yaşadığınız iklim bölgesinden tutun da, kullandığınız şampuana kadar birçok faktör kurumaya neden olur. Kuruyan saç derisinde pullanma meydana gelir ve saç diplerinizde rahatsız edici ve kötü bir görünüm oluşturur. Çoğunlukla kepekle karıştırılsa da, daha ciddi bir problem olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunun önüne geçebilmek için doğru şampuan seçimi önemlidir. Günümüzde şampuanların içeriğindeki kimyasal kullanımı da oldukça artmış olduğundan, yalnızca bu önlem yetersiz kalacaktır. Saç derinizi nemlendirmek için bakım yağları kullanabilirsiniz. Bu yağlar badem yağı, zeytin yağı, argan yağı gibi katkısız yağlardır ve saç derisi için bir hayli besleyicidir. Bu yağlar ile saç diplerinin bakımı yapılırken aynı zamanda saç da beslenir. Dilerseniz yumurta sarısı, yoğurt gibi besinlerle de güç takviyesi yapabilirsiniz.

Kurumaya Karşı Yapılabilecekler:

  • Duş alırken saçlarınıza şampuan döktükten sonra saç diplerinize de masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmak faydalı olacaktır. Bu işlem aynı zamanda ölü derileri de temizleyerek saç diplerinizdeki gözenekleri açacaktır.
  • Özellikle sürekli kapalı kaldığımız kış aylarında nemlendirici içeren şampuanlar kullanmak, saç kremleri de saç sağlığınız için etkili olacaktır. Fakat saç kremi saç diplerine uygulanmamalıdır, fazla miktarda dökülmeye neden olabilir.
  • Çok sıcak yaz günlerinde de saç deriniz doğrudan güneşe maruz kalarak tuttuğu nemi kaybeder. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce şapka takmak, saç derisini güvene alacaktır.

Saç Derisi İçin Bitkisel Ürünler:

Kozmetik ve aşırı müdahale gerektirmeyen, tamamen doğal yöntemlerle hazırlanmış saç maskeleri ile kuruluk sorununu çözebilirsiniz. Bu noktada buğday çimi oldukça etkili bir üründür. Ezdiğiniz buğday çimi ile bir miktar zeytinyağını karıştırarak hazırlayacağınız kürü saçlarınıza uygulayıp, ardından ılık suyla durulamak hem derinizi nemlendirecek hem de ona bakım yapıp güçlendirecektir.

Bir başka etkili yöntem de nane kürüdür. İki yemek kaşığı kadar kuru ya da yaprak naneyi bir litre sıcak suda demleyip elde ettiğiniz suyu saç diplerinize sürdükten sonra 10 dakika kadar beklemek ve ardından yine ılık suyla durulamak çok etkili bir yöntemdir. Saç derinizin ferahladığını, nefes aldığını hissedeceksiniz.

Aynı şekilde elma sirkesi, defne yağı, adaçayı ve yeşil çayın da saç derisine olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Tüm bunları denemenize rağmen kuruluk halen devam ediyorsa, bir dermatoloğa görünmenizde yarar var. Ciddi bir deri probleminiz olabilir ve bu sayede erken teşhis ile saç derinizin daha fazla zarar görmesine engel olabilirsiniz.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top