Vipbakim

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Çözümler

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Çözümler

Erkeklerde erken olan ve kadınlarda ileriki yaşlarda ortaya çıkan saç dökülmeleri kişiye göre ve genetik olarak farklılık gösterebilir. 50 ila 100 arasında normal dökülme olarak görülen saçlar, bu sayı arttıkça kişide saç dökülmesi olayı başlamış demektir.

 Saç dökülmesi birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı saçlara sahip kişilerde, günlük ortalama 50-100 arasında saç teli dökmektedir. Sağlıksız saçlarda ise bu oran fazladır. Saçınız da oluşan dökülmeleri saçınızı taradığınızda, banyo ve elbiselerinizde görebilirsiniz. Birçok nedeni olan saç dökülmesi için bazı doğal tedavi yöntemleride mevcuttur.

Saçlarınız neden dökülür?

Telogen Effluvium

Kişinin yoğun stres ve bunalım sonrasında uzun süreli yüksek ateş, büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon meydana gelen en sıklıkta görülen saç dökülmesi şeklidir. Bu çeşit saç dökülmesi vücutta beklenmedik olanhormonsal değişikliklerde; özellikle bayanlarda doğumdan sonra bu tip saç dökülmesi oluşabilir.

İlaçların yan etkisi

Bazı ilaçların kullanımdan dolayı oluşan yan etkileriyle oluşan saç dökülmesi şeklidir. Kanser ve hormon tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar, saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Hastalık belirtisi olarak

Saç dökülmesi bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu hastalıklardan en belirgin olanı; sarkoidoz, lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi), cinsel hormon bozukluğu, cilt kanseri, beslenme rahatsızlıkları ve benzeri hastalıkların tetikleyicisi olabilir.

Tinea Capitis (Saç derisinde mantar hastalığı)

Saç derisinde kısım kısım saç dökülmesi görülen, bu saç dökülmesi tipinde hastalığa sebep olan mikrobun adı Trichophyton tonsurans dır. Bu saç dökülmesi tipi, saçın deriden çıktığı noktada kırılmasına sebep olur.Ve bu sayede saçlar kırılarak dökülür.

Travmaya bağlı saç dökülmesi

Bu tür saç dökülmesi kişilerin geçirdikleri ağır travmalar sonrası oluşabilmektedir. Saçlarını çekiştirmek, saçları çok sıcak suyla yıkamak ve saç maşası ile aşırı kıvırmak, saça kuvvetli kimyasal maddeler uygulamak bu tür saç dökülmesine neden olabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi gündelik hayatta oldukça sık görülen saç dökülmesi tipidir. Her yaşta erkeklerde görülebilir. Bu saç dökülmesi türü sıklıkla 3 nedenden meydana gelebilir; ailevi saç dökülmesi tipi, erkek hormonlarının varlığı ve yaşın ilerlemesi gibi. Bunun yanı sıra, birçok kadında da kadın tipi saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesinde; saçın ön kısmında azalmalar, tepede veya tepe bölgesinden taç şeklinde azalmalar ortaya çıkar. Bu sebeple erkek tipi saç dökülmesine benzer şekilde alın açılması yaşanması söz konusu olamaz.

Saç dökülmelerine karşın kesin çözümler

  • Saçlarınızı her gün yıkamak kesinlikle doğru değildir. 2-3 günde bir ph 5,5 değeri içeren şampuanlarla yıkanmalıdır.
  • Saçları sık sık yıkanmamalı, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar aşırı yağlanır.
  • Bilinçsiz beslenme ve diyetlerden uzak durun.
  • Sağlıklı saçlara sahip olmak için B6, B12, C, E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, kalsiyum, çinko, bakır ve demir gibi aminoasitler bulunan besinleri sıklıkla tüketiniz.
  • Jöle, sprey ve vaks kullanımından kaçının. Bu tür maddeler saçın nefes almasını önler ve dolayısıyla saç kaybına neden olur.
  • Saç derisine masaj yapmak saç dökülmesini önlemektedir.
  • Güneş ışınlarının zararlı ışınlarından uzak durun.
  • Stresten kesinlikle uzak durulmalı.
  • Sıkı olan şapka ve başlıklar kafa derisindeki dolaşımı azaltır ve ter ve kir oluşumuna sebebiyet verir.
  • Saçınıza çok nazik davranarak yavaşça tarayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.