Vipbakim

Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir? Çok Etkili Çözüm Önerileri

Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir? Çok Etkili Çözüm Önerileri

Bir kadın için en önemli şeylerden biri nedir, diye soracak olursanız; şüphesiz ki saç cevabını alırsınız. Bunun sebebi ise sürekli saçlarıyla ilgileniyor oluşudur. Elbette baktığımız zaman ciltleri olsun veya kendileriyle ilgili başka bir şey olsun, bunları da seviyorlar ama saçlar her kadının önem verdiği ilk noktalardan bir tanesidir. Bakımları olsun ya da şekillendirme olsun hepsi ile ilgilenirler. Can sıkıntısı nedeniyle çoğu zaman boyarlar ya da kestirirler. Elbette bunlar saç yıpranmasına yol açarak, saçları hasara uğratabilen etkenlerdir. Sürekli saçları şekillendirmekte aslında saça pek kolaylık sağlamayacak hatta zarar verecektir, hatta saç dökülmelerine karşı gidecektir. Erkeklerde çoğu zaman bu durum genler yüzünden meydana gelir, yani ırsidir. Ama kadınların saç dökülmeleri çoğu zaman çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

sac-dokulmesini-engellemek-icin-ne-yapmaliyiz

Öncelikle saç dökülmelerini sağlayacak olan ürünleri bir kenara bırakmakla başlayabilirsiniz. Saç dökülmelerinin temel sebeplerinden biri de zararlı ürünlerdir. Besin olarak protein ağırlıklı beslenirseniz; saçlarınızın zamanlar güçlendiğini göreceksiniz ve dökülmeler azalarak yavaşlayacaktır. Gerek sigara gerek ise de alkol neredeyse tüketilmemelidir. Saçımızı her gün yıkamak en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Her gün yıkadığımız saçlar daha çok yağlanacak ve zararlı bir şekilde dökülmeye sebep olacaktır. 2-3 günde bir yıkamak çok daha sağlıklı olacaktır. Son olarak da jöle kullanımı en askeriye indirilmelidir. Saçın nefes almasına engel olan jöle kullanımını sağlıyor olsanız bile; aynı gün içerisinde yıkamalısınız.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

sac-dokulmesine-iyi-gelen-besinler-nelerdir

Saç dökülmelerini önlemek adına yalnızca bakım gerekmemektedir. Yediğimiz besinlerde saç dökülmelerine karşı en büyük ilaç olacaktır. Bunların başında ise deniz ürünleri geldiğiniz söylemek mümkündür. Özellikle de somon balığı saç dökülmelerine karşı en büyük silahtır. Bunun dışında sebzeler demirin en büyük oranını barındırırlar, bu bakımdan dolayı sebze tüketimini arttırmak, saç dökülmelerini önleyecektir. Bir başka besin ise kuru yemişlerdir. Fındık, badem veya ceviz, saç dökülmelerine birebir gelecek olan besinler arasındadır.

Saç Dökülmeleri İçin Çözümler

sac-dokulmeleri-icin-cozumler

En eski yöntemlerden biri ile başlayacağız, elbette kına. Kına saçlara iyi gelen en etkili çözümlerden bir tanesidir. Kınayı yaparken; zeytinyağı, ceviz kabuğu ve soğan kabuğu eklerseniz hem saçlarınızın dökülmesini önleyecek hem de saçlarınızı güçlendirecektir.

Aloe vera ve argan yağı saçlar için en çok kullanılan iki üründür. Bu ürünler sayesinde saçlarınız sadece dökülmelere karşı değil; güçlenmeye karşı da sağlıklı olacaklardır. Hem de saçlarınızın doğal parlaklığına dönmesini sağlayacaklardır.

Bir diğer etkili çözümlerden bir tanesi ise sarımsak yağıdır. Sarımsak besin olarak veya kür olarak oldukça etkilidir. Aynı şekilde sarımsak yağı da saçları besleyecek ve daha güçlü bir görünüm kazandıracaktır.

Aslına hep bildiğimiz ürünler ama değişik faydaları gözümüze çarpıyor. Badem yağı da aynı şekilde, haftada iki kez saç derinize badem yağı ile masaj yaparsanız; saçlarınızın güçlenmesini sağlayacak ve dökülmesini engelleyecektir.

Hindistan cevizinin yağı saçların güçlenmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra hindistan cevizinin sütü ile saç diplerinize masaj yaparsanız; dökülmeleri önleyebilirsiniz.

Saç dökülmelerine karşı ısırgan otu çayı en bilindik ve sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Bir de ısırgan otu ile hazırlanan tentür adı verilen kür dökülmelere karşı oldukça iyidir. Günde iki kere saç diplerinize masaj yaparak uygularsanız; faydasını göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.