Vipbakim

Saç kırıklarına kestirmeden çözüm olacak öneriler

Saç kırıklarına kestirmeden çözüm olacak öneriler

Kırılgan saç yapısına sahip olduğu için sürekli saç uçlarını kestirmek zorunda kalıp, saç uzatamayan birçok kadın saç uzatma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Uzun saçlara sahip olmanın en büyük gerekliği düzenli bakım ve buna bağlı olarak da kırılmayan saçlardır. Bugün basit malzemeler kullanılarak evde hazırlayacağınız doğal maske ile nasıl saç kırıklıklarını giderebileceğinizi anlatacağız.

Saç Kırıkları İçin Maske Tarifi

1 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı bal ve 4 tatlı kaşığı zeytinyağı’nı bir kap içerisinde karıştırın ve saçlarınıza saç diplerine temas etmeyecek şekilde uygulayın. Karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra bone veya streç film ile kapatın ve 30 dakika kadar bu şekilde bekleyin. 30 dakika sonunda saçlarınızı şampuanla yıkayıp temizleyin. Bu uygulama haftada 1 kere düzenli olarak tekrar edildiğinde kısa süre içinde farkı göreceksiniz. Saçınızdaki kırıklar giderilecek ve saçlarınız beslenecektir.

1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı avokado yağı’nı bir kap içerisinde karıştırın ve bu karışımı cezvenin içinde ılıyana kadar ısıtın. Elde edilen karışımı cezvenin içerisinden cam bir kaseye boşaltın ve karışım ılık haldeyken saç dipleri dahil tüm bölgelere karışımı yedirin. Ardından başınıza bir havlu sarın ve 6 saat süreyle bekleyin. 6 saat’in sonunda saçlarınızı şampuanla temizleyin. Bu uygulama haftada 1 kere düzenli olarak uygulandığında saç kırıkları giderilecektir.

Saç Kırıklarını Önleme Yöntemleri

  • Saç kırıklarını en aza indirmek için 2 ayda bir düzenli olarak saçlarınızı uçlarından kestirin. Uzun uzadıya saç kestirmeye gerek yok, uçlarınızı kestirmeniz yeterli. Uzun saç kestirmeniz hem saçlarınızın uzamasını engelleyecek hem de sağlıklı olmayacaktır, o yüzden uçlarınızı kestirmeniz kâfi..
  • Saçlarınızı sık boyatanlardansanız bu işlemleri 2 aydan daha kısa süre içerisinde tekrarlamayın. 2 aydan daha önce ve sık sık yapılan bu değişimler, kimyasal içeriklere sahip boyalarla sayesinde saçlarınızı yıpratır ve saç uçlarında kırıklıklara sebep olur.
  • Saçlarınızı ıslak halde taramaya özen gösterin. Kuru saçlar daha kolay dökülür ve yıpranır.
  • Saç kremi kullanırken profesyonel firmaların ürünlerini tercih edin. Mesela Loreal gibi dünya’da isim yapmış markaların ürünleri işinize yarayabilir.
  • Duş sonrasında saçlarınızı saç kurutma makinesi ile kurutmak yerine kendi halinde kurumasını tercih edin. İlla saç kurutma makinesi ya da fön makinesi kullanılacaksa en düşük ısı ayarında kullanılması tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.