Vipbakim

Saç Kırıklarınızı 4 Adımda Onarın!

Saç Kırıklarınızı 4 Adımda Onarın!

Saç kökünden gelen mineral, vitamin gibi etkenlerin yanında saçın maruz kaldığı fiziki etkenler de saç kırıkları oluşmasına sebep olmaktadır. Saç kırıklarının maalesef ki kesin bir çözümü ya da geri dönüşü yoktur. Ancak saçınıza uygulayacağınız bakim ya da beslenme koşullarınız gibi etkenlerle kırıkları bir nebze de olsa onarmak mümkün. İşte size 4 adımda saç kırıkları onarma yöntemleri.

Saçlarınızı Nemli Tutun

Saç kırıklarının oluşmasında en büyük etken saçların kurumasıdır diyebiliriz. Bu yüzden saçımızın nemini arttırmak mevcut kırıkları onaracağı gibi yeni kırıklar oluşmasını da engelleyecektir. Düzenli olarak Saçlarınızı nemlendirmelisiniz ki saçımızın nem dengesi bozulmasın ve yıpranmasın.

E, B, A ve C Vitaminleri Almaya Dikkat Edin

Saçları besleyen en önemli etkenlerden biri saç köklerinden gelen vitamin, mineral ve protein gibi faktörlerdir. Bu nedenle beslenme ile saç sorunları yakından ilgilidir. Güzel beslenen saçlar daha güçlü, sağlıklı ve canlı olur. Bu nedenle saçı en çok besleyen vitaminler olan E, B, A ve C vitaminlerini düzenli olarak almaya gayret gösterin.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Folik asit ve biotin de saçları güçlendirmektedir. Hatta güçlendirmekle kalmayıp saçların uzamasına ve tellerinin kalınlaşmasına da etki eder. Bunları da göz önünde bulundurmalısınız. Folik asit en çok turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Bu gıdaları düzenli tüketmeye gayret etmelisiniz. Folik asit kırmızı kan hücresi üretimini arttırmaktadır ve bu da saç kırıklarını önler.

Zeytinyağının Besleyici Gücünden Faydalanın

Bir mucize olan zeytinyağı saç kırıklarını önlemek noktasında da önemli bir yere sahip. Saçınızın tamamına yetecek kadar zeytinyağını saçlarınızın dibinden başlayarak ucuna doğru sürün. Saç diplerine masaj yaparak yedirmeyi de unutmayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu şekilde uygulayacağınız zeytinyağı maskesini belirli aralıklarla uygulamayı ihmal etmeyin. Saçlarınızı nemlendirecek, besleyecek ve kırılmaları engelleyecektir.

Gördüğünüz gibi sağlıklı saçlar aslında yalnızca bakim yapmaktan değil sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Bu nedenle beslenmenize dikkat eder ve arada saçlarınıza bakım yaparsanız siz de sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.