Saç Uçlarının Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hepimiz saçlarımız sağlıklı ve bakımlı olsun, bakanı bir daha baktırsın isteriz. Fakat gerek iç gerekse dış faktörler sonucu saçlarımız çoğu zaman güzelliğini kaybeder. Peki bunun bir formülü yok mu? Saçlarımız ışıltıyla dans edemez mi?

Elbette var. Saçlarınızı biraz dikkatle eskisinden çok daha güzel bir görünüme kavuşturmak elinizde. Bu noktada ilk dikkat etmeniz gereken, saç uçlarının bakımı elbette. Saçlar her noktasından eşit şekilde uzar. Yani sadece dipten uzama ya da uçtan uzama söz konusu değildir. Saçlarımız da aynı tırnaklarımız gibidir bu açıdan. İlk yapılması gereken uçlarda oluşan kırıkları almak ya da aldırmaktır. Pek çok kadın kuaföre gitmekten korkar, çünkü aylarca uzattığı saçlarını tek bir makas darbesi ile kaybetmek istemez. Fakat kuaför şart değil! Kırıklarınızı evde makas yardımı ile kendiniz de alabilirsiniz. Banyodan sonra havluyla saçlarınızı kuruladıktan sonra, henüz nemli iken bu işlemi uygulamak, daha sağlıklı sonuç verecektir.

Peki Ya Kırıklar Gittikten Sonra?

Kırıkları alınan saçların korunmaya daha çok ihtiyacı vardır.çünkü kırılmalara ve yıpranmalara karşı savunmasız kalırlar. Peki korumak için neler yapılabilir?

  • Banyodan sonra saçlar, kurutmak maksadıyla çok sert şekilde hırpalanmamalıdır. Eğer mümkünse, vaktiniz varsa, bırakın havlu bir on dakika kadar saçlarınızda kalsın. Böylece saçlarınız hem doğal bir şekilde kurulanmış olur, hem de saç telleri ihtiyacı olan nemi sağlamış olur.
  • Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanmak da oldukça zararlıdır. Yalnızca saç uçları için değil, saç derisi için de. Fazla sıcak su, saç derisine oldukça zarar verecektir. Kafanızı üşütmeyecek derecede ılık su kullanmanız yararınıza olacaktır.
  • Saçınıza herhangi bir işlem uygulamadan önce (düzleştirme, maşa yapma vs.) koruyucu krem ya da sprey kullanmak, yanmayı önler ve kırık oluşumunu engeller. Kullanmazsanız, saç uçlarınızın hassasiyeti artacaktır.
  • Haftada ya da on günde bir badem yağı ve zeytinyağı ile saç uçlarına bakım yaparak da saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Tükettiğiniz besinler protein ve vitamin bakımından doyurucu olursa, saçlarınız sağlıkla parlayacaktır. Kahvaltıda yumurta yemeyi, yemeklerinizin yanında da yeşil salatayı ihmal etmemeniz bile faydasını gösterecektir.

Saçlarınız Boyalıysa:

Boyalı ve yıpranmış saçlar en çok uçlarda kendini gösterir. Özellikle açık renk boya kullanıyorsanız, bir müddet geçtikten sonra uçların keçe gibi sertleşip kırıldığına şahit olursunuz. Bunu önleyebilmeniz için saç uçlarının bakımını ihmal etmemelisiniz. Eczanelerden bulabileceğiniz E vitamini içren ampuller ve zeytinyağı ile oluşturacağınız karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ayrıca aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz çam terebentin yağını bir litrelik şampuan içine bir kapak çam terebentin koymak suretiyle karıştırmak, banyo esnasında da saçınızı besleyecek ve canlandıracaktır.

Unutmayın, saçınız sizin reklamınızdır. Ayrıca ilk bakışta en dikkat çekici sıfatınızdır. Bu nedenle ne kadar güçlü ve parlak saçlara sahip olursanız, çekiciliğiniz de o oranda artacaktır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top