Vipbakim

Avakado Yağı İle Saç ve Cilt Maskesi Tarifi

Avakado Yağı İle Saç ve Cilt Maskesi Tarifi

Avokado büyük çekirdekli dışı koyu yeşil içi açık yeşil oval şekilli bir meyvedir. Özellikle soğuk presle elde edilen avokado yağı ekstresi saç ve cilt sağlığı için zengin içeriklidir. Avokado yağı A,D,ve E vitaminleri içerdiği gibi bunun yanı sıra Zengin lesitin ve potasyum içerir.Aynı zamanda Avokado yağı cildi güçlendirici etkiye sahip doymamış yağ asitleri ve bir numaralı güçlü etkiye sahip proteinler içerir.Avokado yağı çok zaman kullanılır fakat nasıl kullanılacağını adım adım bilmek ve uygulamak çok önemlidir.

DUŞ JELİ YAPMAK

Tencerede 1 ölçü (236.6 Ml.) badem yağı ve 2 ölçü (473.2Ml) Avokado yağı ısıtılır.Ateşten  bir tavaya alınıp karıştırılarak bir çay poşetine  koyulur.Diğer bir cam şişede lavanta, Papatya ve sardunya  gibi çeşitli esanslar hazırlanır. Hazırlanan şişeye Badem ve Avokado yağı ilave edilir ve ağzı kapatılır. Hazırlanan şişe iyice çalkalanır. Daha sonra serin ve karanlık bir yerde bir tam gün muhafaza edilir. Sıcak banyo yapılırken elde edilen karışımdan 2oz 59.1 ml. suyun içine karıştırılır. Cildinize nem ve esneklik sağlayarak daha genç ve yumuşak olmasını sağlar.

 ŞAMPUAN YAPMAK

4 bölü 1 ölçü 1/4 (59.1Ml.) zeytinyağı veya soda sabunu

4 bölü1 ölçü 1/4 (59.1Ml.) AloeVera

1 tatlı kaşığı bitkisel gliserin ve

1/4 tatlı kaşığı (1.2Ml.) Avokado yağını

orta büyüklükte cam şişede birleştirin.

-Hazırlanan cam şişeyi sıkıca kapatıp kuvvetlice çalkalayın ve bütün ekstreleri iyice karıştırın.

-Bir küvet ya da lavaboda saçınızın her yerine eşit olarak yayın ve dökün 3-5 dakika masaj yaparak saçınızda kalmasını bekleyin.

-Daha sonra ılık suyla şampuanı durulayın.

– Avokado şampuan saçınızı besleyerek her zaman  sağlıklı  görünmesini sağlar.

YÜZ MASKESİ YAPMAK

1 Avokado ezilip püre haline getirilir. Ezilen avokado bir kaba alınarak üzerine bir yemek kaşığı (14.8Ml.) Avokado yağı ilave edilerek inceltilir.Daha sonra yüzdeki bütün kir ve yağlar temizlendikten sonra spatula yardımıyla yüze sürülür. Göz, burun ve ağız korunur.Daha sonra bu şekilde Avokado yağının yüz tabakasının derinine nüfuz etmesi için 10-15 dakika   oturup beklenir.Daha sonra  sıcak suyla ıslatılmış havlu ile önce  bastırılıp ovuşturularak  temizlenir. Daha sonra su ile kalanlar temizlenir.

YAŞLILIK LEKELERİNDEN YÜZÜ ARINDIRMA TARİFİ

2 yemek kaşığı (29.6Ml.) Avokado yağı

2 yemek kaşığı (29.6Ml.) Hint yağı

Küçük bir kapta karıştırılır. daha sonra yüzdeki yaşlılık lekelerine parmak uçlarıyla sürülür. Masaj yaptıktan sonra 15 dakika bekletilir.Daha sonra ılık suyla yıkanır. Avokado yağı  yüksek miktarda strolins içerir ki bu yüzden  nemlendirici ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde kullanılır.

SAF AVOKADO YAĞI İLE  CİLDİ OVMAK

Kuru cilt bölgesine  az miktarda Avokado yağını sürünüz. Avokado yağı egzamadan muzdarip cilt bölgesinde yatıştırıcı etki gösterir. Cildin iltihaplanmaya ve kaşınmaya  eğilimini azaltır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.