Vipbakim

Saç Kırıklarını Önleyen Maske

Saç Kırıklarını Önleyen Maske

Saçlarımız, biz kadınların en kıymetli mücevheridir. Fakat bazen yoğun iş temposunda, günlük hayatın koşuşturmasında saçlarımıza gereken önemi gösteremeyebiliriz. Veya doğru bildiğimiz uygulamalar, aslında saçlarımızın yıpranmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda saçlarımız ağırlaşabilir, kırılabilir hatta dökülmeye başlayabilir. Tüm bu kötü sonuçlardan saçlarımızı korumak için saç bakımımızı aksatmamalı, doğru bildiğimiz yanlışların farkına varmalıyız.

Saç Bakımı ve Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Saçlarımızı sıcak suda değil, ılık suda yıkamalıyız. Sıcak saç kirimizi daha iyi çıkartmaz aksine saç derisindeki yağın tüm saça yayılmasına sebep olur.
  • Saçlarımızı temizlemek için ceviz büyüklüğünde şampuan kullanmamız yeterlidir, fazlası saçı daha iyi temizlemez, saç derisinin yıpranmasına sebep olur.
  • Saçlarımızı maksimum üç kere şampuanlamalıyız. Fazlası saça zararlıdır.
  • Saç kremini saçın tamamına değil sadece saç uçlarına uygulamalıyız. Saç kremleri, saç derisinin yağ dengesini ve PH ını bozacağından saç derisine temas ettirmemeliyiz.
  • Saçlarımızı ıslakken sert hamlelerle taramak yerine, kurutma işleminin sonrasında yumuşak bir fırça ile taramalıyız.
  • Saçlarımızı kuruturken, kurutma makinesinin saçımıza uzaklığını iyi ayarlamalıyız.
  • Maşa ve düzleştiricileri günlük olarak kullanmak yerine, özel günlerde tercih etmeliyiz. Kullanmadan önce ısıdan saçı koruyacak bir bakım kreminden yardım almalıyız.
  • Saçlarınız neme ihtiyaç duyuyorsa saç bakımına yardımcı doğal yağlardan (argan yağı, Hindistancevizi yağı, zeytinyağı vb.) yardım almalıyız veya şampuan seçimimizi içeriğinde bu yağları barındıranlardan yana kullanmalıyız.
  • Her şampuan ve saç kremi her saça uygun değildir. Şampuan ve saç kremlerinizi saç tipinize ve saçınızın ihtiyacına göre seçmelisiniz. Mümkün olduğu ölçüde organik ürünleri tercih etmelisiniz.

Tüm bu bilgileri dikkate alarak saç bakımı yaptığınız takdirde, saçınızın yıpranma oranı azalacak, iyileşme oranı ise artacaktır. Elbette saç kırıklarını önleyen maske yardımıyla da saçlarınızı olası kötü sonuçlardan maksimum ölçüde korumanız mümkün. Günlük hayatta kirli hava, düzleştiriciler vb. etkenlerden ötürü saçlarımız çok kolay kırılabilmektedir.

Bu tarz maskeler kullanarak saçlarınızı en az hasarla bu etkenlerden korumuş olursunuz. Bu maskeleri çeşitli kozmetik mağazalarından hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Her iki seçenekte de dikkat etmeniz gereken nokta ise, maskenin saç tipinize uyumlu olup olmadığıdır. Örneğin; kuru saçlar için olan bir ürünü yağlı saçlarınıza kullandığınız takdirde, saçınızda aşırı yağlanma gibi bir sonuçla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Aynı şekilde yağlı saçlar için olan bir maskeyi kuru saçınıza uyguladığınızda saçınızın daha da kuruduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bu açıdan, saç kırıklarını önleyen maskenizin hangi saç tipi için olduğuna özellikle bakmalısınız. Hazır olarak satın aldığınız maskenizin üzerinde bulunan kullanma talimatları doğrultusunda hareket ediniz. Ürün paketin üzerinde yazan süreden uzun süre saçınızda kalırsa saçı yakma, kısa süre kalırsa etkisini gösterememe gibi sonuçlar doğurabilir. Maskenizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız eğer, çeşitli tariflere göz atıp saçınıza en uygun olanı seçiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.