Vipbakim

A Vitamini Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A Vitamini Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda insanların üzerinde dolaşan sağlık sorunlarının, pek de yeni olmayan ama yine de yaygın olan bir vitamin eksikliği olduğunu anlayabiliyoruz. İnsanlar, hastalandıkları zaman bir şekilde nedenini bilebilirler ve aynı zamanda bu nedenler doğrultusunda da tedavilerine devam edebilirler. Her ne kadar zorlu süreçler ile karşı karşıya kalınıyor olsa bile; bir yerde sağlık için yapılması gerekmektedir. Bakalım, kimi vitaminlerin eksikliği nasıl belirginleşir ve özellikle de A vitamini eksikliği hakkında neler bilmeliyiz?

A Vitamini Nedir?

Doğal olarak ve aynı zamanda iki farklı şekilde meydana gelmektedir. Aynı zamanda ise yağda eriyen bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak bitkilerde bulunmuyor olsa bile; hayvansal gıda kaynaklarında bulunan bir vitamindir. Gerek; sür, balık ve karaciğer, gerek ise de; yumurta, balık yağı ve tereyağı da bulunmaktadır.

A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı saç ve aynı zamanda derinin oluşmasını sağlar.

Diş eti ve diş sağlığında oldukça önemlidir.

Kemiklerinin gelişimini sağlar.

Üremeyi ve aynı zamanda gelişmeyi sağlar.

Hücre fonksiyonlarının düzelmesinde etkilidir.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu bağlamda ise; vücut kendini hiçbir şekilde koruyamaz hale gelmektedir.

Çok kolay bir şekilde yaralanan ve aynı zamanda dışarıdan gelen etkileri çok daha hızlı bir şekilde kapmaktadır. Bununla birlikte gerek cilt kuruluğu gerek ise de; ciltte sivilcelenme meydana gelmektedir.

Saçlarda kepeklenmeler meydana gelmektedir ki; bu en rahatsız olunan durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçlar sadece kepeklenmek ile kalmaz; bunun yanı sıra kuru saçlar da meydana gelmektedir.

Boğazlarda enfeksiyon meydana gelir ve ağız ülseri oluşur.

A Vitamini Eksikliği Neden Olur?

A vitamini eksikliğinin en temel faktörlerinden birisi, şüphesiz ki görme duyusu ile ilgilidir. Gözle görülen bazı renklerin ve aynı zamanda pigmentasyonları görebilmek adına; A vitamini oldukça önemlidir.

A vitamini eksikliğinin getirisi olarak da; bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. A vitamininin eksikliğinin en net belirtilerinden birisi; kuruluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göz bir süre sonra nem dengesini kaybeder ve bu şekilde kuruluğa neden olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.