Vipbakim

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Kadınların korkulu rüyası olabilen adet sancısına ne iyi gelir biliyor musunuz? Eğer siz de hala bu sıkıntılı süreçte sancılardan kıvranıyorsanız aşağıdaki önerilerden birini seçin ve bu kabustan kurtulun!

Susam

Bir avuç susamı suyun içinde birkaç saat beklettikten sonra yemeniz ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Küçük tohumlar genelde ağrılara çok iyi gelmektedir. Susamı adet süresi boyunca düzenli kullanmanız etkisini arttıracaktır.

Pekmez

İki üç yemek kaşığı pekmez, hem kaybettiğiniz kanı geri kazanmanıza yardımcı olur hem de kasılmaların önüne geçer. Bu da ağrıların hafiflemesine yol açar.

Tarçınlı Çay

Tarçın adet sancılarının geçmesi için oldukça fazla işe yarayan bir baharattır. Bu yüzden her zaman tercih edebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağıyla yapacağınız masaj kasıklarınızın rahatlamasına ve ağrı ve sancının azalmasına yardımcı olacaktır.

Ilık Kompress

Ilık kompressler de ağrıların ve sancıların bir numaralı ilacıdır. Sıcak su torbası yardımıyla kolay bir şekilde ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Papatya Çayı

Tahim kaslarını rahatlatan papatya çayı, adet sancısına iyi gelen içecekler arasında gelmektedir.

Hint Fesleğeni

Adete bağlı vitamin ve mineral kayıplarını hızla kesen Hint fesleğeni, kısa süre içinde sancı ve ağrıların da giderilmesini sağlar. Hint fesleğeni oldukça etkili ve başarılı bir ağrı kesici işlevi gördüğü için çay yaparak ya da sıcak suda bekletilerek tüketilebilir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Dismeneore adı verilen adet sancısı, primer ve sekonder olarak iki farklı şekilde görülmektedir. Karnın alt kısmı ve belde görülen adet sancısına primer denir ve adetten önce başlayıp, adetin ilk günlerinde devam eder.

Seconder adı verilen adet sancısı ise kistler ya da rahim sorunları nedeniyle görülen adet sancılarıdır ve altında başka nedenler yatar. Bu durumda bir hekime danışarak gerekli tetkiklerin yaptırılması büyük bir önem taşımaktadır.

Adet Dönemindeki Ödem

Adet döneminde görülen ödemin önüne geçmek için en iyi yöntem bol su tüketmektedir. Su eksikliği nedeniyle olduğundan daha kilolu görünen ve tartıda 4-5 kilo fazla görünen kadınlar vardır. Bu yüzden her gün en az 3 litre su tüketilmesi şarttır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.