Vipbakim

Antibiyotiğin Zararları

Antibiyotiğin Zararları

Başı ağrıdığında antibiyotiğe koşanlara kötü bir haberimiz var! Çünkü antibiyotiğin zararları düşündüğünüzden daha fazla!

Aklına estikçe antibiyotik kullanan ve çocuklarına da kullandıran aileler, birçok riski de beraberinde getirdiği için uzmanlar sürekli uyarılar paylaşıyor. Çünkü deri döküntülerinden ölümcül sonuçlara kadar etkileri bulunuyor. Özellikle çocuklarda bilinçsiz antibiyotik kullanımı birçok duruma karşı bağışıklık kazanılmasına neden oluyor. Bu da antibiyotiğin ciddi zararları arasında dikkat çekiyor.

Bazı kişiler şeker yer gibi antibiyotik yiyorlar ve bu da sağlığın ciddi anlamda bozulmasına neden oluyor. Kişi ciddi bir hastalığa yakalandığı zaman vücudu bu ilaçlara bağışıklık kazandığı için hiçbir çare bulamıyor. Uzun vadede insan ömrünü azaltacak en büyük etken haline gelecek olan antibiyotik kullanımı her geçen gün uyarılara rağmen artıyor.

Alerjik Reaksiyonlar

Deri döküntüleriyle kendini gösteren alerjik reaksiyonlar, birçok antibiyotik için daha tehlikeli hal alabiliyor. Çünkü bazı antibiyotikler, ölümcül sonuçlara neden olabiliyor ve etkileri hastanın ölümüyle görülüyor. Antibiyotik kullanımı çok gerekmedikçe önerilmiyor.

Böbrek Yetmezliği

Aşırı ilaç kullanımının böbrek harabiyetine neden olduğu çok iyi bilinir. Bu sorunun giderilmesi için tercih edilen bir yöntem yoktur. Bu yüzden mümkün olduğunca az ilaç kullanılması önerilmektedir. Başta böbrekler olmak üzere birçok organı etkileyen bilinçsiz antibiyotik kullanımı kadınlarda çok yaygın biçimde görülüyor ve böbrek fonksiyonlarında bozulma görülüyor.

Karaciğer Fonksiyonlarının Bozulması

Karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına neden olan birçok antibiyotik kalıcı hasar bıraktığı için sağlık sorunlarının artmasına neden oluyor. Son olarak karaciğerin iflas etmesine kadar uzanan bir sağlık sorununa neden olan antibiyotiklerin sağlıksız biçimde kullanılması ölümcül etkiler yaratabiliyor

Sindirim Sistemi Bozuklukları

Başta ishal ve kabızlık olmak üzere birçok sindirim sistemi bozukluğuna neden olan antibiyotik kullanımı, her yaştan insan için tehlike saçıyor. Bağırsaklarda bulunan 400’den fazla bakterinin zararlı olanlarının üremelerine neden olan antibiyotikler bağırsak florasının dengesini bozuyor.

Obezite

Obezite nedenleri arasında bulunan bilinçsiz antibiyotik kullanımı çocukluk ve bebeklik döneminde obeziteye neden oluyor. Ailelerin ne yazık ki bebeklik döneminden itibaren basit sağlık sorunları için hemen antibiyotiğe yönlenmesi, çocukların sağlıklarını ciddi biçimde etkiliyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.