Vipbakim

Antioksidan Nedir, Antioksidan Hangi Besinlerde Bulunur?

Antioksidan Nedir, Antioksidan Hangi Besinlerde Bulunur?

Antioksidan içerik , vücudun işleyişi sırasında ortaya çıkan atık olarak niteleyebileceğimiz oksidanları vücuttan atmamızı sağlar.

Oksidan Nedir?

Vücut enerji yakarken ortaya atık diyebileceğimiz serbest radikaller yani oksidanlar çıkar. Karşılaştıkları moleküllerin yapısını bozan bu oksidanlar vücuttan atılmalıdır. Sağlıklı hücreleri bozma eğilimleri olduğu için vücuttan ne kadar erken atılırsa o kadar iyidir. Erken yaşlanmadan tutun da kanserlere kadar pek çok soruna yol açabilirler. Bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara davetiye çıkarır.

Antioksidan Nedir?

Vücudumuz için son derece zararlı olan oksidanların düşmanı antioksidanlardır. Serbest radikallarle savaşan antioksidanlar bunları vücuttan atmaya yarar. Vücutta antioksidan üretildiği gibi dışarıdan yediğimiz gıdalarla da alınmaktadır. Ancak 25 yaşından sonra vücuttaki antioksidan üretimi zayıfladığı için dışarıdan alınması daha önemlidir. Özellikle yetişkinler antioksidan açısından zengin besinler ile beslenmelidir.

Antioksidanları en sık yaşlanma karşıtı olarak duyarız. Ancak bundan çok daha fazlasıdır. Kötü huylu hücre oluşumunu engellemesi oldukça önemlidir. Serbest radikaller sürekli üretildiği için antioksidanlar da sürekli olarak alınmalıdır. İç organlardan cilde kadar pek çok deformasyonu antioksidanlar giderir. Stes ile savaşır ve kalp hastalıklarına karşı etkilidir. Yaraların iyileşmesini sağlar, cildi yeniler. Kronik iltihabı tedavi eder. Kan dolaşımını güçlendirir.

Antioksidan Zengini Besinler

Antioksidan denilince akla ilk gelmesi gereken C ve E vitamini ile beta karotendir. Bunlara örnek olarak gingko biloba, sarımsak, ginseng, üzüm çekirdeği, soya fasulyesi, çay, soğan, kereviz, pırasa, lanagiller, yaban mersini, çilek, ahududu, böğürtlen, domates, kayısı, greyfurt, karpuz ve turunçgiller gibi daha pek çok besini sayabiliriz.

Antioksidan açısından zengin beslenmek istiyorsak bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Organik gıdaların antioksidan içeriği yüksek olduğu için arındırma oranları çok daha yüksektir. Diğer besinlerden %40 daha etkilidir. Özellikle organik süt diğerlerine göre %60 daha fazla antioksidan içermektedir.

Diğer bir husus ise beslenirken oldukça renkli beslenmektir. Çünkü karotenoid içeriği yüksek olan besinlerde antioksidan özelliği de yüksektir. Örnek olarak kırmızı, sarı, turuncu renkli besinler verilebilir. Bu besinler kansere karşı koruyucudur. Yüksek antioksidan içerikli beslenme için bol ve çeşitli renklerde sebze tüketmekte fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.