Vipbakim

Arpacık Nedir? Neden Oluşur Ve Nasıl Geçer?

Arpacık Nedir? Neden Oluşur Ve Nasıl Geçer?

Arpacık birden gözünüzde beliren ve bazen gözünüzün şişip görmeyi engelleyen bir rahatsızlıktır. Genellikle kirpik diplerinde ve göz kapağında çıkar. Halk arasında arpacığın çıkma nedeni nazardan olduğu söylenir. Fakat arpacığın çıkma nedenleri daha farklıdır. Arpacık çok dokunulduğunda büyüyen ve daha çok acı veren bir göz problemidir. Arpacık gözdeki şişlik ile biraz pandaya benzemenizi sağlayabilir.

Fakat doktora gidildiğinde oldukça hızlı şekil de tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde hordeolum olarak isimlendirilen arpacık rahatsızlığı kremler ve pansuman ile rahatsızlığın derecesine göre 2 ile 5 gün arasında bir iyileşme sürecine sahiptir. Arpacık rahatsızlığı ilerledi ise evde tedavi etmek rahatsızlığın daha da büyümesine ve ameliyata kadar gitmesine neden olur. Bu yüzden ilerleyen bir arpacık rahatsızlığınız var ise bir uzmana başvurunuz. Peki, arpacık nasıl geçer, arpacık nasıl ve neden oluşur? Bunun gibi sorularınıza da aşağı da cevap bulabilirsiniz.

Arpacık Neden Ve Nasıl Oluşur

Arpacığın oluşma sebebi gözün mikrop kapmasıdır. Gözün mikrop kapma olayı da gün içerisinde eliniz de kalan mikrop ile gözünüzü ovuşturmanız ya da makyaj malzemesi kullanıyor iseniz makyaj malzemenizi gözünde iltihap olan biri ile paylaşmanız da gözünüzde arpacığın oluşumunu etkiler. Bu yüzden gözünüzün sağlığına dikkat etmelisiniz. Arpacık oluşumunda gözünüze mikrop kaptırmaya devam ederseniz, gözünüzdeki arpacık günden güne büyüyecek ve görme işlevinizi engelleyecektir.

Arpacığın oluşması da iltihap kapma ile ilgilidir. İltihap kapma sebepleri genel olarak mikroptur fakat iltihabın birçok nedeni vardır. Bunlardan biri de vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliği mikroplara karşı savunmasız bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bahar alerjisi de arpacığın oluşma sebeplerindendir. Bahar alerjisi mikrop kapmaya bağlı olduğu için arpacığı da tetikler. Yağlı beslenme de arpacığın oluşum sebeplerindendir. İltihabın oluşumu sağlıksız ve yağlı beslenme ile de gelişebilir. Bu yüzden beslenmenize ve sağlığınıza dikkat ediniz. Göz sağlığınız vücut sağlığınız için oldukça önemlidir. Gözlerinizin mikrop kapmamasına oldukça dikkat edin.

Arpacık Nasıl Geçer

  • Arpacığın tedavisi için en bilinen yöntemlerden biri sıcak kompresdir. Sıcak kompres sıcak bir bez ile rahatsızlık olan bölgeyi silmektir. Arpacıkla oluşan iltihabı kesinlikle kendiniz patlatmayı denememelisiniz. İltihabı patlatmak gözün içerisine yayılmaya sebep olur. Bu da bütün gözün mikrop kapması demektir. Bir bezi gözle temas edilebilecek bir sıcaklıktaki su ile ıslatınız. Ardından arpacık olan gözünüzü bu bez ile geçene kadar günde 3-4 defa siliniz. Bu maddeler arpacık nasıl geçer? Sorusuna da bir cevaptır.
  • Arpacık ilerledi ise, göze uygulanabilecek antibiyotikler ve göz spreyleri sıkılmaktadır. Bu spreyler arpacık problemi ilerleyenler için geçerlidir. Bu yüzden arpacık için atılan ilaçları bir uzmana danışmadan almamanızı öneririz.
  • Arpacığı geçirmenin bir diğer yolu, gözü temiz tutmaktır. Eğer makyaj yapıyor iseniz, arpacık olan gözünüze makyaj yapmamanızı öneririz. Makyaj yaptığınız takdirde de iyice yıkamalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.