Vipbakim

Ayak Şişmesi Neden Olur? Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak Şişmesi Neden Olur? Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayaklar neden şişer? Ayak şişmesi her yaşta görülebilen ve genellikle dolaşımda bir bozukluk olduğuna ait ipuçları veren bir problemdir. Uzun süre ayakta kalan kişilerde ve gün boyu ayakkabı içinde olan ayaklarda şişme görülmesi de dolaşım bozukluğundan kaynaklandığının göstergesidir.

Ayaklar Neden Şişer?

  1. Ayakların şişme sebeplerinin başında gelen etkenlerden biri çok fazla ayakta kalmaktır. En hafif nedeni bu olsa da bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.
  2. Günlük beslenme düzeninde aşırı derecede tuz kullanılıyorsa ayaklarda şişme görülebilir. Böbreklerde yaşanan su tuz dengesizliği ayaklarda şişme olarak ortaya çıkar.
  3. Bayanlarda daha sık görülen ayak şişmelerinin bir diğer nedeni de hormon değişiklikleridir. Özellikle de adet öncesinde görülen ayak şişmelerinin nedeni kesinlikle hormonlarla ilgilidir.
  4. Gün içinde sürekli oturuyorsanız ve hareketleriniz kısıtlı ise ayak şişmeleri görülebilir. Dolaşımı harekete geçirmek için günlük kısa yürüyüşler yapmak şarttır.
  5. Ayak şişmeleri sıcak ortamlarda daha fazla görülür.
  6. Ayakkabının ayağı sıkması ve ayak bileğinde görülen ağrılar ayağın genleştiğini gösterir.
  7. Yaz günlerinde kapalı ayakkabı giymek ayak şişmesini maksimum seviyeye çıkarır buu nedenle yaz günlerinde açık ayakkabı giyilmesi tavsiye edilir.
  8. Kişilerde görülen kalp problemleri de ayak şişmesine neden olabilir. Kalbin kanı yeteri kadar pompalayamaması ve karaciğer yetmezliğinden ileri gelen ayak şişmeleri tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu tip hastalıklarda ayak şişmeleri daha üst bölgelere yayılabilir.

Ayak Şişliklerin de Ne Yapmak Gerekir?

Uzun süre devam eden ayak şişlikleriniz varsa iç hastalıklardan şüphe edilebilir. Bunun için acil şekilde doktora başvurulmalıdır. Ayak şişmesini geçici olarak yaşıyorsanız uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz. Aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmalı ve kilo vermeye çalışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.