Vipbakim

Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Behçet hastalığının henüz belirlenmiş bir nedeni yoktur. Genel olarak hastalığı tetikleyen çevresel etkileri bulunur ve bakteri, virüs, genetik sorunlar ile günümüze çıkar. Bu yazımızda da sizlere Behçet hastalığı hakkında bilmeniz gerekenleri listeleyecek ve kesin bilgi almanızı sağlayacağız!

Ağız yaraları çok sık görülmektedir. Yaraların ortası kirli beyaz bir görünüm alır, etrafı kızarık ve ağrılı olarak hissedilir. Genel olarak 7 ila 14 gün arasında tedavi edilebilir fakat doğru bir tedavi uygulanmaz ve dikkat edilmez ise sık sık tekrarlama durumu söz konusu olabilir. Ağzın yanı sıra cinsel ve kasık bölgelerde de sık sık görülmektedir. Sivilce benzeri bir görünüm sağlamasından dolayı birçok kişi bunu tedirginlik olarak algılamasa da, istenen tedavilerin uygulanması ve önemli kılınması oldukça önemlidir.

Belirtileri Nerelerde Oluşur?

  • Göz ile ilgili belirtisi;

Göz tutulması olarak karşımıza çıkabilir. Genel olarak erkeklerde daha sık olarak karşımıza çıkar, kadınlarda ve yaşlılarda ise Behçet hastalığı çok nadir görülmektedir. Hastaların başlıca şikayetleri ise gözün zamanla görme yetisini kaybetmesi, göz çevresinde ağrı ve kanlanma gibi rahatsızlıklar olabilir.

Diz ayak bileği ve dirseklerde sık sık ağrının oluşması, eklem tutulması, eklem şişmesi olarak ortaya çıkabilir. Eklem tutulması gibi hastalıklar ise 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Büyük eklemlerde görülme sıklığı daha çoktur.

Atardamar ve toplardamarlar üzerinde sık sık görülen Behçet hastalığı, genelde toplardamarda sık görülürken, atardamarda çok nadir görülmektedir. Bacakta ip gibi uzaya şişlik kızarıklık ve ağrı durumları ile kendisini ortaya çıkartır.

  • Sinir Sistemi Belirtileri;

Sık sık baş ağrısı, ara ara ortaya çıkan çift görme, kol ve bacaklarda uyuşukluk, güçsüzlük, denge bozukluğu, yürüme zorluğu, konuşmada pelteleme veya sağlıklı konuşamama, unutma gibi sorunsallar ile Behçet hastalığı kendisini sinir sistemi üzerinde de belli edebilmektedir.

  • Mide Bağırsak Belirtileri;

Ender olarak görülse de boğaz ağrısı, karın ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, ishal, bulantı, kabızlık gibi olarak Behçet hastalığı gözlemlenmektedir.

Behçet Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Klinik üzerinde tedavisi sizlere kesin sonuçlar sağlar. Bu yüzden doktorlar da genelde klinik tedavisi önermektedir. Vitamin takviyeleri, antibiyotikler ve çeşitli ilaçlar ile beraber hastalık tamamen geçebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.