Vipbakim

Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın ilk birkaç gününde bronşit belirtileri ve semptomlarını ortak bir soğuktan ayırt etmek zor olabilir. Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz nefes alırken akciğerlerinizi yakından dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır. Bazı durumlarda, doktorunuz aşağıdaki testleri önerebilir:

Göğüs Röntgeni

Göğüs röntgeni, pnömoni veya öksürüğünüzü açıklayabilecek başka bir durumunuz olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu, şimdiye kadar sigara içen veya halen sigara içiyorsanız, özellikle önemlidir.

Balgam Testleri

Balgam akciğerlerinizden öksürdüğünüz mukustur. Antibiyotiklerin yardım edebileceği hastalıklarınız olup olmadığını görmek için test edilebilir. Balgam, ayrıca alerji belirtileri açısından test edilebilir.

Pulmoner Fonksiyon Testi

Akciğer fonksiyon testi sırasında, akciğerlerinizin ne kadar havayı tutabileceğini ve akciğerlerinizden ne kadar hızlı hava alabileceğinizi ölçen bir spirometre cihazına darbe uygularsınız. Bu test, astım belirtileri veya amfizemi kontrol eder.

Çok ciddi kronik bronşit olan bazı insanlara tüm hayatları boyunca sahip olurlar. Başkaları başarıyla tedavi edebilir. Sigara içerseniz daha iyi alırsınız demektir. Bu genellikle ilaçların ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu gerektirir. Akciğer sağlığınızı iyileştirmenin önemli yolları şunlardır:

  • Sigarayı bırakmak; yardımcı olabilecek tedaviler hakkında doktorunuza danışın.
  • Ciğerinizi tahriş edecek şeyler, örneğin duman, hava kirliliği ve tozdan kaçının.
  • Enfeksiyon olasılığını azaltmak için ellerinizi çok yıkayın.

Ancak akut bronşit olduğunuzu düşünüyorsanız bu adımlar önemlidir. Öksürüğünüzü tedavi etmenin diğer yollarını öğrenmek için, nedenini öğrenmek için doktorunuza danışın.

bronşit hastalığı

Tedaviler

Bazen akut bronşit kendiliğinden ortadan kaybolur. Vücudunuzun dinlenmesine ve bol miktarda sıvı içmesine izin verilmesi, daha çabuk kaybolmasına yardımcı olabilir.

Diğer tedaviler şunları içerebilir:

  • Öksürük giderici
  • Ağrı kesici
  • Nemlendirici yakınında uyurken veya buharlı bir banyoda otururken
  • Bronkodilatörler (solunum yollarını açmaya yardım eden inhale ilaçlar)

Antibiyotikler İşe Yarar Mı?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi eden güçlü ilaçlardır. Ancak akut bronşit genellikle bir viral enfeksiyona bağlıdır. Antibiyotikler bir virüse yardım etmez. Doktorunuz nedeni bakteri olduğuna inanıyorsa, antibiyotikler için reçeteyle karşılaşabilirsiniz. Eğer öyleyse, antibiyotiklerin tam reçetelemesini aldığınızdan emin olun. Daha iyi hissedersen bile, enfeksiyon sisteminizde hala olabilir.

Diğer İlaçlar

Birkaç akut bronşit, diğer solunum sıkıntılarınız varsa daha da sert bir solunum yapabilir. Alerjiler, astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı hepsi solunum yollarınızı daraltabilir. Bronşit ile birlikte bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz muhtemelen bir inhaler ve diğer tedavilere ihtiyacınız olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.