Vipbakim

Burun Akıntısını Kesmenin Yolları

Burun Akıntısını Kesmenin Yolları

Burun akıntıları (mukus) havadaki istenmeyen parçacıkların burnunuz vasıtasıyla vücudunuza girmesini önlemek için filtre olarak çalışan açık, yapışkan bir sıvıdır. Akıntılar vücudunuzun savunmasının doğal bir parçasıdır, ancak bazen fazla üretilebilir. Aşırı mukus ile mücadele sinir bozucu ve görünüşte hiç bitmeyen olabilir. Burun kanallarınızdan aşırı mukusu tedavi etmek için en iyi yol, neyin üretildiğini belirlemek ve altta yatan problemi tedavi etmektir. Aşırı burun mukusunun yaygın nedenleri alerjik reaksiyonlar, alerjik olmayan rinit, enfeksiyon ve yapısal anormalliklerdir.

Enfeksiyon Belirtileri Varsa Doktorunuza Danışın

Burun mukusu ve sinüs tıkanıklığı ile ilgili devam eden problemleriniz varsa, bakterilerin sinüslerinize bulaşması ve bir sinüs enfeksiyonu oluşturması mümkündür. Sinüs enfeksiyonlarının belirtileri arasında, uzatılmış sinüs basıncı, tıkanıklık, ağrı veya yedi günden fazla baş ağrısı bulunur. Eğer bir ateş gelişirse, sinüs enfeksiyonunuz olabilir.

Mukustaki Değişiklikleri İzleyin

Mukus, açık renk yerine koyu veya sarımsı bir renge dönüşürse veya bir koku geliştirirse, sinüs enfeksiyonuna yol açan sinüs pasajlarında bakteri gelişebilir. Sinüsleriniz tıkanıklıkla tıkandığında mukus ve normal olarak üretilen bakteriler tuzağa düşürülür. Sıkışıklık ve basınç azalırsa, sıkışan bakteriler sinüs enfeksiyonuna neden olabilir.

Reçete Edilen Antibiyotiklere Uyun

Doktorunuz bir bakteriyel sinüs enfeksiyonu geliştiğini tespit ederse, antibiyotikler sizin için reçete edilebilir. Onları reçetelendiği gibi ve reçetenin tam süresi boyunca kullandığınızdan emin olun.

Kalıcı Sorunlar İçin Tıbbi Yardım İsteyin

Aşırı mukus üretimi bazı durumlarda devam etmiş gibi görünüyor ve hangi tedavileri denerseniz deneyin çözülmüyorsa tıbbi yardım alın. Rinit ile devam eden problemleriniz varsa veya aşırı mukus üretimi devam ediyorsa, doktorunuzla konuşun.

burun akıntısı

Yapısal Anormallik Sorunlar

Aşırı mukusa neden olan en yaygın yapısal anormallik burun poliplerinin gelişmesidir. Burun polipleri zaman içinde gelişebilir. Küçük polipler çoğunlukla fark edilmeden geçer ve sorun yaratmazlar. Daha büyük polipler, sinüs pasajlarınızdaki hava akışını bloke edebilir ve aşırı mukus üretimine neden olan tahrişe neden olabilir.

Kendi Tuz Çözeltinizi Yapın

Kendi tuz çözeltinizi seçmeyi seçerseniz, damıtılmış veya steril su kullanın. Haşlanmış suyu soğutmak için bir kenara koyabilirsiniz. Kirli maddeler ve tahriş edici maddeler içerebileceğinden, musluktan düz su kullanmayın. Su bardağının içerisine bir kaşık tuz atarak karıştırın ve daha sonra burnunuza dökün. Döktükten birkaç saniye sonra etkilerini göreceksiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.