Vipbakim

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan A, C, B12 vitaminleri birçok hastalığa deva olmaktadır. Gündelik hayatınızda kaynatılarak yâda yemeklerinizde sıklıkla yer verebilirsiniz hem yemeklerinize çok iyi bir lezzet katı ve size tam bir şifa sağlayıcı olacaktır.

Diğer ismiyle durak otu veya tere otudur.30-60 cm yüksekliğinde baharda sarı renkli çiçekler açan, rutubetli ve sulak yerleri seven bir ottur. Orta ve güney Avrupa da Türkiye de ise bilhassa Marmara ve ege bölgelerinde bahçe ve bostanlarda yetiştirilmektedir. Eylül ayı sonlarında toplanarak, kurutulmuş meyveleri suyla kaynatılıp veya taze meyveleri yemekler ve salatalarda kullanılmak suretiyle tüketilir. Avrupa da geleneksel olarak balık ile servis yapılır. İçerisinde sabit ve uçucu yağ, tanen, reçine, uçucu yağda karvon, phellandren gibi maddeler içermektedir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır, bağırsak gazlarını giderir ve hafif teskin edicidir. Bebeklerin gaz sancılarını giderici ve anne sütünü artırıcı olarak da bilinmektedir. Hemoroit de dereotunun diğer kullanım alanıdır.

Romatizma

İçerdiği A ve C vitaminleri kemik yapısını güçlendirdiği ve yıpranma tahribatları tedavi edici özelliğiyle romatizmanın önüne geçmektedir. Aynı zamanda kireç oluşumunu da engelleyecektir.

Aşırı kilo

Metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayacağı gibi bir diğer yandan da sindirim sisteminizi düzene koyacak ve vücutta yağ oluşumunun önüne geçecektir. Bu sayede kilo oluşumunu önleyecektir.

Şeker

Antiseptik ve lokal anestetik şeklilerde kullanılan dere otu kan şekerini düşürerek düzene koyacaktır. Bu sayede bu hastalığa karşı direncinizi koruyucu özelliği vardır.

Kolesterol

Yağlanmayı ve kötü yağ oluşumuna neden olan hormonların önüne geçecektir. Vücutta bulunan kötü toksinleri ortadan kaldırır. Kötü huylu kolesterolün önüne geçici özelliği vardır.

Dereotunun zararları

Dereotunun içerisinde bulunan fototoksik bileşen olan furocoumarin den dolayı bazı kişilerde fotosensivitizm görülmesine yol açmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişiler ultraviyole ışık veya güneş ışığına maruz kaldıklarından ciltlerinde alerjik reaksiyonlar sıklıkla görülmektedir.

Dereotunun besin değeri
100 gram 1 adet
Karbonhidratlar(g) 8.00 0.2
A vitamini 1017.00 20.3
C vitamini 70.00 1.4
Sodyum 27.00 0.5
Potasyum 647.00 12. 9
Protein 3.70 0.1
Yağ 0.80 0
Kolesterol 0.00 0
Kalsiyum 230.00 4.6

 

Dereotunun diğer faydaları

Anne sütü oluşumunu artırmaktadır

Tam bir iştah açıcıdır

Göz hastalıklarını önler

Diş eti hastalıklarını önler

Kemik yapısını güçlendirir ve vücuda canlılık verir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.