Vipbakim

Doğru Nefes Almanın Faydaları

Doğru Nefes Almanın Faydaları

Hayatın başladığı an hayati bir belirti olarak dikkat çeken nefes almak günümüzde doğumdan ses sanatçılığına, kaliteli yaşamdan kilo kontrolüne kadar etki ediyor.

Son dönemde popüler olan sağlıklı yaşam akımına katılmak isteyen birçok kişi, doğru nefes ve egzersiz konusunda da etkinliklere katılıyor. Öyle ki nefes eğitmenleri olarak iş yapan insanlar bile ortaya çıktı.

Peki nefes almak sandığınız kadar önemsiz mi? Bunun cevabını veren uzmanlar, insanların büyüdükçe doğru nefes almayı unuttuklarını ifade ediyor. Nefesi 4 saniyede alıp 4 saniyede vermek gerektiği ifade edilirken, çocukların aldığı gibi nefes almak son derece doğru oluyor.

Diyafram kullanılarak alınan nefes hem yorgun olmanızı önlüyor hem de sağlıklı bir yaşama merhaba demek isteyenlerin mottosu oluyor.

Hızlı Alıp Yavaş Vermek Gerekiyor

Solunum yapmak ve nefes almak birbirleriyle çok sık karıştırılıyor. Bu süreçte doğru nefes almak için nefesi hızlı alıp yavaş vermek gerekiyor. Nasıl ki kadınlar doğum sırasında nefes alarak daha kolay bir doğum süreci yaşıyorsa, birçok kişinin de yaşamını değiştiriyor

.

Yüksek solunum, kişinin midesinin çok dolu olması ya da dar bir kıyafet giyinmesi durumunda alınan nefestir. Alçak solunum ise nefesin ciğere kolay dolmasını sağlayan solunum şeklidir. Alçak ve yüksek solunum gibi diyaframdan solunum almak da farklı bir solunum şeklidir. Şarkı söyleyen ya da sesini kullananlar, bebekler diyaframdan solunum alırlar. Böylece diğer organlara masaj etkisi yaratılır ve daha kaliteli bir nefes alış-veriş sağlanır.

Doğru Nefes Almanın Yararları

Ruhumuz ve bedenimiz için önemli etkilere sahip olan doğru nefes alıp vermek, birçok açıdan yararlı etkiler gösterir. İşte doğru nefes almak ve bize sağladığı yararlar!

 

  • Kırışık oluşumunu önler,
  • Cilt sorunlarının çoğu uzak durur,
  • Stresle kolay baş edebiliriz,
  • Enerji sıkıntısı yaşamayız,
  • Vücudun genel işleyişi zarar görmez,
  • Kan seviyesi normale döner ve kana oksijen sağlanır,
  • Psikolojik olarak olumsuz düşüncelerden daha kolay bir arınma sağlanır.

Doğru nefes almak beynimize oksijen gitmesini kolaylaştırır ve böylece burundan, diyaframdan ve rahat biçimde nefes alarak yaşam kalitenizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.