Vipbakim

Dutun Faydaları Nelerdir?

Dutun Faydaları Nelerdir?

Özellikle belirgin bir şekilde kan yapıcı özelliği bilinen dut bunun yanında kemik yapınızı ve metabolizmanızı güçlendirir.

  Nisan-mayış aylarında çiçekler açan, meyvelerini yaz başında veren bir ağaçtır. Güney Avrupa ve Türkiye de bol miktarlarsa yetiştirilmektedir. Dutun meyveleri, yaprakları, kökleri ve gövde kabuklarından ilaç yapılabilmektedir. İçerisinde şekerler, organik asitler, tanen, pektin, karadutta cyanin adlı boya maddesi ve köklerde ayrıca müsilaj bulunmaktadır. Tıbbi olarak beyaz dutun yaprakları ateş düşürücü ve idrar sökücü etkileri vardır. Taze yaprakları kanamaları durdurmak maksadı ile derideki yaralara tampon yapılabilir. Karadut kök ve gövde kabukları müshil ve tenya düşürücü olarak da bilinir. Ayrıca karadut yapraklarından şeker hastalığında, hafif kan şekerini düşürücü etkisi sebebiyle faydalanılır.

Yüksek ateş

İçerdiği organik asitler sayesinde kan şekerinizi düzende tutar ve yüksek ateş oluşumunu önler. Ani çıkan yüksek ateşlerde kısa sürede sizi ağrılarınızdan kurtarabilecek doğal bir ağrı kesici vazifesi görmektedir.

Romatizma

Bolca kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dut sizi romatizmalara karşı korur ve kireçlenmeyi de önlediği görülmüştür.

Kansızlık

Vücutta yeteri kadar kan üretemediği durumlarda kan yapıcı özelliği çok bilindik olan dut vücudunuzun kan yapmasını sağlayacağından kansızlığa karşı kan oluşumuna yardımcı olur.

Bağırsak hastalıkları

Bağırsaklarda oluşan ve bağırsak hastalıklarına sebep olan solucanlar ve mikro organik bakterileri yok eder ve oluşumlarını önler. Bu sayede bakteri ve solucanlara karşı anti bir savunma yapar.

Dutun zararları

Şeker hastası olanlar için beyaz duy şekerinizi çıkartabilir buna karşın şeker hastaları şeker oranı daha düşük olan karaduta yönelmelilerdir.

Dutun besin değeri
100 gram 1 adet
Karbonhidratlar(g) 8.10 8.1
A vitamini 2.00 2
C vitamini 1.00 10
Sodyum 2.00 2
Potasyum 260.00 260
Protein 1.30 1.3
Yağ 0.00 0
Kalsiyum 36.00 36

 

Dutun başka faydaları

İdrar sökücü özelliği olmaktadır.

Vücutta birikmiş suyu atar.

İştahsızlığı giderir.

Çocukların gelişimine katkı sağlar.

Kış aylarında düşen vücut direncinizi artırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.