Vipbakim

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Doğal bir besin deposudur. Yemeklerinizde de sıklıkla kullanabilirsiniz. Kısaca yiyerek sağlığa kavuşabileceğiniz besinlerden bir tanesi. Etkisini görebilmek için uzun dönem kullanmalısınız.

Latince adı Cynara Scolymus olan enginar birçok hastalığa devadır. 2 metreye kadar yüksekliği olan, mor çiçekli bir bitki olan enginarın çiçekleri sebze, yaprakları ise ilaç olarak kullanılmaktadır. Akdeniz ülkelerinin pahalı sebzelerindendir. Çiçekleri yemek ve salata şeklinde sebze olarak kullanılabilir. İçersinde flavonal glikozidleri, tanen, cynarin ve içindecynoropicrin içeren bir acı madde taşır. Karaciğere zarar veren madde safra akımını arttırmaktadır. Ayrıca karaciğerde kan akımını arttırarak, bu organın bazı hastalıklarının da iyileşmesini hızlandırır. Enginar karaciğer ve safrakesesinin çalışmasını hızlandırmak suretiyle bu organlardan kaynaklanan mide ağrılarını, bulantıyı, dolgunluk hissi ve karın gazlarını azaltır. Bir diğer özelliği ise kandaki yağ seviyesini düşürür. Hem damar sertliği hem de safra taşlarının oluşumunda yüksek kan seviyesinin etkili olduğu göz önünde tutulursa bu açıdan oldukça fazladır.

Karaciğer hastalıkları

Karaciğer için çok faydalı olan enginar karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Sıklıkla yemeklerinizde bulundurmakta faydasını göreceksinizdir.

Romatizma

Demir bakımından zengin olduğundan kemik ve eklem ağrılarını keserek sizi rahatlatır ve ağrılarınızı azaltarak yok eder. Aynı zaman da kireçlenmeyi de ortadan kaldırır.

Kalp ve damar hastalıkları

Enginarın kötü kolesterolü yok ettiği gibi iyi kolesterolü de arttırmaktadır. Bu sayede damar tıkanıklarıyla ve kolesterolün artmasıyla kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna karşı sizi korur.

Aşırı kilo

Yapılan bilimsel araştırmalarda göre yağ yakıcı özelliği bulunan enginar yağlarınızı yakarak aşırı kilolarınıza karşı sizi koruyacağından kilo almanın önüne geçer.

Ödem oluşumu

Vücuttaki toksinleri atarak kan dolaşımını düzenler, bu sayede ödem oluşumlarına karşı metabolizmanızı korur ve oluşum riskini azaltarak en aza indirger.

Enginarın besin değeri

100 gram 1 adet
Karbonhidratlar(g) 2.05 2.1
A vitamini 17.00 17
C vitamini 4.01 4
Sodyum 39.00 39
Potasyum 195.00 195
Protein 2.41 2.4
Yağ 0.12 0.1
Kalsiyum 100.4 50.7

Kısaca enginarın faydaları

İshali keserek önler.

Sarılığa karşı koruma sağlar.

Meme ve rahim ağzı kanserini önler.

Mental yorgunlukları yok eder.

Ter kokusunu giderir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.