Vipbakim

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yaptırılmalı mı

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Yaptırılmalı mı

Birçok anne adayının kararsız kalmasına neden olan gebelikte şeker yükleme testi yaptırılmalı mı sorusuna cevap veren Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, gebeliğin anne ve bebek açısından sorunsuz geçmesi için önemlidir dedi.

Şeker yükleme testinin 24-28. Haftalar arasında yaptırılması gerektiğini söyleyen Fıçıcıoğlu, özellikle nedeni açıklanamayan bebek kaybı, düşükler ve gebelik öncesi obez olanlarda muhakkak bu tetkiklerin yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Birinci derece akrabalarında şeker hastalığı olanların risk altında olduğunu belirten Profesör, bebeğin glikoz ihtiyacı için annelerde insülin direncinin görülebileceğini de söyledi.

Anneler Diyabetik Olabilir

Anne adaylarının 2. gebelik haftasından itibaren diyabetik olabileceğini belirten Fıçıcıoğlu, şeker yüklemesi yaptırılmasının birçok soruna neden olabileceğini belirtti. Gebelikte şeker görülebilen risk gruplarını aşağıdaki şekilde açıkladı;

  • Birden çok doğum yapmış olan anneler,
  • 4 kilo ve üzeri bebek doğurmuş anneler,
  • Önceki gebeliğinde şeker sorunu olan,
  • Yaşı 35 üzeri olan ve kilolu olan,
  • Yakın akrabalarında şeker olan,
  • Amniyos sıvısının yüksek olduğu anneler,
  • Bebeklerini anne karnında kaybedenler.

Bu risk grubundakilerin kesinlikte testi yaptırması gerektiğini belirten hekim, 3 saatte yapılan bu testin es geçilmemesi konusunda anne adaylarını uyardı.

Gebelikte Şeker Yüklemesinin Sakıncaları

Profesör Dr. Canan Karatay’a göre ise anne adaylarına uygulanan şeker yükleme testinin plasentayı ve bebeği bozduğunun bilimsel bir gerçeklik olduğunu belirtti.

Şekerin tespit edilmesi için kanda birçok değere bakılmasının yeterli olduğunu söyleyen Karatay ise şeker yüklemesinin annelere çok sakıncalı olduğunu ifade etti. Anne adayının aşırı kilo alıp almadığının iyi bir şekilde takip edilmesi gerektiğini söyleyen Karatay, şeker yüklemesinin 10-15 yıldır var olduğunu da sözlerine eklemişti.

Şeker Yüklemesi Yaptırılmalı Mı?

Bu konu tıp dünyasına iki bölüyor. Bazı hekimler hastaları şeker yüklemesi konusunda zorluyorken bazıları da yaptırmayı uygun bulmuyor. Bazı anne adayları şekerli suyu içtiklerinde bayılıp rahatsız oluyor. Bu da testin rahatsızlık verdiğini gösteriyor.

Şeker yüklemesi yapılan annenin bebeği de erken doğum ve küvözde kalma riski ile karşı karşıya oluyor. Bu yüzden gebelikte şeker yükleme testi konusunda en az 3 farklı doktor görüşü olmakta yarar var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.