Vipbakim

Genital Siğil Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Genital Siğil Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Genital Siğil, kadınlarda daha sık görülen bir hastalık türü iken, nadir olarak erkeklerde de görülebilen bir problem türüdür. Temel olarak bu siğil türünün ortaya çıkması ise cinsel yolla bulaşan bir hastalık veya ortak kullanım alanlarından doğmaktadır. Örneğin bir havuzdan genital siğil görebilmek mümkün olmaktadır.

Tabii ki temel olarak genital siğil tedavisi söz konusudur. Bunun için doğru bir hekime danışmak ve onun kontrolü altında tedavi görmek sizleri kesin sonuca götürecektir. Şimdi ayrıntılı bir şekilde sebepleri, tedavi yöntemleri ve ne gibi önlemler alınabileceği konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

HPV Nedir?

HPV, tam açılımı ile genital siğilin diğer adıdır. Erkeklerde nadir görülse de, bu tip virüsleri erkekler fazlası ile taşır ve kadınlara bulaştırabilir. Fakat kadınlar gibi erkeklerde siğiller görünmediğinden dolayı da böyle bir hastalığı olduğundan pek çok kişi habersizdir.

  • Sıklıkla daha önceden beraber olduğunuz bir partnerden kaparsınız.
  • Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı % 1-2 oranındadır.
  • En aktif olarak görüldüğü yaşlar ise 18-25 arasındadır.
  • Herhangi bir arkadaşınızın iç çamaşırını kullanırsanız bulaşma olasılığı söz konusu olabilir.
  • Bunun yanı sıra havuz, duş gibi toplu kullanılan alanlarda da bulaşma durumu söz konusudur.

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak doktorlar ilaç ve koter tedavisini önermektedir. Koter tedavisi, siğillerin lazer ışıkları ile yakılmasına verilen isimdir. Bazı siğiller büyüme gösterip, et ben haline dönerken bunların yakılmadan başka giderilme ihtimali yoktur. Küçük siğiller için ise daha sonra ki ilaç tedavisi kesin sonuç almanızı sağlayacaktır. Eğer bu yol izlenir ve istenen durum ortaya çıkarılır ise, HPV tedavisi de başarı ile sonuçlanabilir.

Bunun yanı sıra ise kendiniz asit satın alarak da yapabilirsiniz. Asit ile yakma işlemi biraz daha risklidir. Herhangi bir tarafa damlatma durumunda etinizde yanıklar oluşabilir ve iz kalma ihtimali muhtemeldir. Ayrıca acısını düşündüğünüz zaman ise bir hekim kontrolü altında olabilmenin güvencesi çok daha başkadır. Bu sebepten dolayı sizlere hekim kontrolü altında tedavi görmenizi sağlıyor, genital siğillerden tam anlamıyla kurtulmanıza katkı sağlıyoruz. Herkese geçmiş olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.