Vipbakim

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç suyunun faydaları çok yönlü şekilde değerlendirilebilir.  Turuncu renkteki yerden üretilen bu gıdanın kendisi de suyu da çok faydalıdır.

Havuç Suyunun Faydaları Neler

Havuç suyunun faydaları  genel bir sıralama yapılırsa çok sayıda yarar görülecektir. Maddeler halinde:

  • İçerisinde yer alan potasyum sayesinde kolesterol seviyelerini düşürür.
  • Karaciğerdeki yağları azaltır ve bu nedenle kan şekerini dengeler. Dolayısıyla diyabet riskini azaltan bir durum olur.
  • Kanı çok sulu olan kişilerde pıhtılaşma yapar. K vitamini bunu sağlayan içeriktir.
  • Havuç suyunun faydaları arasında en yararlı olan etkilerden biri kanseri engellemeye yardım etmesidir. Kanserin nedeni olan kötü hücrelerin azalmasında etki yapar. Prostat, kolon ve göğüs kanseriyle mücadelede önemli bir katkı sağlar.

  • Havuç suyunu düzenli olarak içmek cildinizde düzelme gösterir. Yani sivilceleriniz varsa bunu geçirmek için iyi bir çözüm olabilir. Lekeleri azaltan, kuruluğu gideren etki potasyumdan kaynaklanmaktadır. Uzun süre kalan nem ile ciltte daha az kırışıklık görülür. Temel yağlar olması nedeniyle de ciltt edoğal direnç gelişir.
  • Doğum öncesi hazırlık yapan kişilerin faydalanacağı bir takviyedir. Sütte A vitamini olması bakımından bu durum sağlanır. Hücre büyümesine yardımcı olan A vitamini fetüsün de büyümesinde etkilidir. Ayrıca daha da önemli bir konu, hamilelik son dönemlerinde eğer çocukların enfeksiyon kapmasını engellemek istiyorsanız da havuç suyu içebilirsiniz.
  • Kilo vermek isteyenler için havuç suyu çok faydalıdır. Az kalori ile hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de besleyici etkiye sahiptir. Doğal şekerli ve tadı da güzel bir içecek olur.

 Kas Yapısına Destek

Havuç suyu,   fosfor  barındırdığı için kasların onarılması ve korunmasında etkilidir. Yorucu antrenman yaptıysanız daha iyi bir koruma sağlanır. Dinlenme döneminizde bu sudan bolca içebilirsiniz. B vitaminleri sayesinde metabolizmanın gelişmesine fayda sağlar. Bu durum yine kilo vermede etkilidir. Ayrıca stres ve depresyon etkilerini de azaltır. Havuçta yer alan demir nedeniyle kilo verme için gereken oksijen taşıma kapasitesi de artar.  Yani daha çok egzersiz yapmak için havuç suyu tüketebilirsiniz. Lif bakımından zengin bu su, tokluk miktarının artmasında da etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.