Vipbakim

Kalp Çarpıntısının Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısının Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp çarpıntısı insan nabzının 140 ve üstüne çıkmasıyla ortaya çıkar. Eğer kalp çarpıntınızın olduğunu düşünüyorsanız hemen doktora gitmeniz gerekir.

İnsan yaşamı İçin en önemli organlardan biri olan kalbimizin çalıştığını hissetmeyiz. Fakat kalp ritimleriniz üst seviyelere çıktığı zaman ve düzensiz attığı zaman bunu bazen hissedebilirsiniz. Bu hastalığa da kalp çarpıntısı (aritmi) denir.

Sağlıklı bir insan kalbinin attığını hissetmez. Eğer kalbinin hızlı attığını, kalbinin kuvvetli vuruş şeklinde attığını veya düzensiz attığını hissederse hemen doktora başvurması gerekmektedir. Doktora gittiğiniz zaman doktora kalp ritimlerinizin hızlı attığını veya düzensiz attığını söylemeniz hastalığınızın teşhis edilmesi açısından önemli rol oynar.

Kalp Çarpıntısı Teşhisi

Kalbinizin dakikada kaç kere attığını bilmekte önemlidir. Doktora gitmeden önce nabzınızı ölçerek kalbinizin düzensiz mi attığını yoksa hızlı mı attığını bilmeniz açısından önemlidir. İşaret ve orta parmağınızı başparmağınızın hizasından bileğinize koyarak kalp atışlarınızı hissedebilirsiniz. Kalbinizin hızlı attığını dinlenme halindeyken 100’ün üzerinde atmasıyla anlayabilirsiniz. Eğer kalbiniz bir durup bir atıyorsa düzensiz atıyor demektir.

Kalp çarpıntısı ve taşikardi birbirine çok karıştırılır. Taşikardi nabzınızın 100’ün üzerinde olması demektir. Kalp çarpıntısı ise kalbinizin hızlı attığını veya düzensiz attığını hissetmenizdir.

Ritim bozukluğuna birçok şey sebep olabilir. Bunların başında ise ilaç kullanımı ve kalp rahatsızlıkları gelir. Tansiyon ilacı, alerji ilaçları gibi ilaçlar çarpıntıya sebep olabilir. Gece uyuyamadığınız zaman ilaç almanız da çarpıntıya sebep olabilir. Ayrıca kahve ve çay gibi kafeinli yiyecek ve içeceklerin çok kullanımı da çarpıntıya sebep olabilir.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Ritim bozukluğunun tedavisi çarpıntının nedenine göre değişir. Kalp hastalığı dışında bir nedeni varsa eğer tedavi edilir. Ancak kalp hastalığından dolayı çarpıntınız oluyorsa buna bağlı olarak tedaviniz değişkenlik gösterir. Önce çarpıntının önemli olup olmadığına veya tedavi gerekecek bir sebep olup olunmadığını bakılır. Hastaya biholter cihazı takılarak çarpıntının sebebi araştırılır. Biholter cihazı kalpteki ritim bozukluğunun ne tür bir çarpıntıya sebep olduğunu öğrenilmesini sağlar. Ardından aritmi düzenleyecek veya kalp hızlı ise yavaşlatacak ilaçlar verilir. Bu şekilde kalp çarpıntısı tedavi edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.