Vipbakim

Kalp Hastalarının Yapmaması Gerekenler

Kalp Hastalarının Yapmaması Gerekenler

Kalp hastalarının belirli dönemlerde dikkat etmeleri gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek kalp rahatsızlığı minimuma indirilebilir.

Kış mevsiminin getirdiği soğuk kalp ve damar sağlığımız açısından sistemimizde önemli değişiklikler yapar. En önemli etkilerinden biri ise kış aylarının soğuk olmasından kaynaklı olarak vücut ısımızı arttırmak İçin metabolizmamızın daha fazla çalışmasına sebep olur. Kalp hastaları da bu aylarda daha çok göğüs ağrısı çekmeye başlarlar.

Soğuk havalar damarlarda kasılmaya neden olarak tansiyonun düşmesine ve pıhtı oluşumunun artmasına sebep olur. Bundan dolayı da kış günlerinde kalp krizi geçirme ihtimali daha fazladır. Bunun dışında dışarı çok fazla çıkamayıp evde kalmak daha çok strese sebep olur yanı sıra güneş göremeyip vücutta D vitaminin depolanamaması ve günlerin kısa olması kalp hastalarını tetikleyen durumlardır.

Kavurucu sıcağa ve yüksek neme rağmen kalp hastalarının yaz aylarında morallerinin yükseldiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yaz aylarında hastaların kendilerinde daha fazla güç hissettikleri de bir gerçek. Bunlar iyi şeyler gibi gözüksede aslında bazı hastalarda olumsuz etki yaratabiliyor. Çünkü yaz günlerinde hastalar kendilerini daha iyi hissettiklerinden ilaçlarını aksatmaya başlarlar bu durumda kalp hastalarını tetikler.

Kalp Hastaları Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeliler?

Yaz aylarında her ne kadar kalp hastaları kendilerini daha iyi hissetseler de aslında kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü yaz aylarında yapılan aktiviteler ve dikkatsizlikler hastalığınızı tetikleyebilir.

Yaz aylarının kavurucu sıcağından dolayı kendinizi denize veya havuza atmak isteyebilirsiniz. Ancak kalp hastalarının tok karına havuza veya denize girmemeleri gerekir. Çünkü tok karına suya girmeniz kalp üzerindeki basıyı arttırabilir.

Kalp yetmezliği ve kan pıhtılaşması olan hastaların daha çok dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise az molalı seyahatlerden kaçınması gerekir. Yaz aylarında kendinizi daha iyi hissetmenizden kaynaklı ilaçlarınızı kendi başınıza bırakabiliyorsunuz. Ancak doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaçlarınızı kesmeyin.

Ayrıca kalp hastaları yağlı yiyeceklerden ve alkolden kaçınmalı, günde 2,5 litre su içmeli, güneşten sakınmalı, denizde çok fazla derine inmemeli ve denizde açılmamalı, yemek sonrasında hemen yürüyüşe çıkmamalı. Bunlar kalp hastalarının kesinlikle dikkat etmesi gereken uyarılardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.