Vipbakim

Kanser Karşıtı Doğal Mucizeler

Kanser Karşıtı Doğal Mucizeler

Aloe vera

Özel polisakkaritlerin başka bir kaynağı da aloe veradır. Vitamin, mineral, amino asit, temel yağlar ve enzimler gibi birçok yararlı madde içermesine rağmen, en temel bileşeni aseman nandır. Bu özün, Thücreleri ve makrofajlarm işlev ve sayısını artırarak bağışıklığı kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır. Aleovera genellikle konsantre sıvı şeklinde alınır. Etkisi farklılık gösterebildiğinden kontrol etmenizde fayda vardır. Sıvıların MPS (mukopolisakkaritler) miktarını araştırmanızda yarar vardır.

İyileştirici mantarlar

Belirli mantar türleri, bağışıklığı güçlendirici özelliklerinden dolayı, yıllardır Çin’de ve Japonya’da kullanılmaktadır. En yaygm olanları: genoderma (reishi), şitake ve maitakedir.

Şitake mantan, bağışıklığı güçlendiren lentinan adında başka bir polisakkarit içermektedir. Maitake mantarının özünün kanser tedavisine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Japon araştırmacılar, maitake mantarı verilen meme, akciğer ve karaciğer kanseri hastalarının üçte ikisinde tümörde gerileme olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Ayrıca, maitake kemoterapi ile birlikte verildiği takdirde, yanıt oranı yüzde 12’den yüzde 28’e yükselmiştir. Ancak bu çalışmada, maitakenin kemik ve mide kanserine veya lösemiye karşı aynı derecede etkili olduğu görülmemiştir. Reishi mantarının (Genoderma lucidum) bağışıklık güçlendirici faydalan giderek daha bilinir hale gelmektedir. Tayvan’da yapılan bir çalışma, mantar özünün tümör karşıtı özellikler taşıdığını, bir diğeri ise antioksidan etkileri olduğunu göstermiştir.

Bütün bu mantarlar toz halinde mevcuttur. Birçoğu, bağışıklığı desteklemek amacıyla üretilmiş doğal ilaçlarda da bulunur. Şitake mantarı ise, taze olarak bazı süpermarketlerde ve kurutulmuş halde çoğu aktarda satılmaktadır. Lezzetlidir ve beslenmenizin bir parçası olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Kanser hastası iseniz, haftada üç veya dört defa tüketin.

Geven

Bir diğer ilginç bitki, Çin’de kanser karşıtı mantarlarla birlikte sıklıkla kullanılan gevendir. Gevenin, Thücre sayısını ve işlevini arttırdığı ve bağışıklık sistemini kemoterapi dâhil olmak üzere radyasyon ve zararlı kimyasallardan koruduğu kanıtlanmıştır. Geven, tablet ve tentür olarak bulunmaktadır. Geleneksel Çin tedavisinde, geven kökünün parçaları çorbada kaynatılır ve servis edilmeden önce ayıklanır.

Zerdeçal

Körideki san baharat olan zerdeçal, kürkümin adlı (bilinen bir antienflamatuvar ajan) fitobesin bakımından zengindir ve hayvanlarda kanserin büyümesini engellediği bulunmuştur. Kanserin her aşaması için koruyucu olduğu gösterilmiştir: başlangıç, ilerleme ve yayılma. Ayrıca birçok kanserojeni saf dışı bırakır. Kürküminin, antioksidan, antienflamatuvar, virüs önleyici, antibakteriyel olduğu ve mantara ve kansere karşı aktivi teleri olduğu ortaya çıkmıştır. Kolon kanseri, pankreas kanseri, çoklu omurilik tümörü dâhil olmak üzere çeşitli kanserler için insanlar üzerinde klinik deneylerde test edilmektedir.

Teksas’taki M. D. Anderson Kanser Merkezi’nden, dünyanın önde gelen kürkümin uzmanı olduğu düşünülen Dr. Bharat Aggarwal 20 yıldır kürküminin faydalarını araştırmaktadır ve konuyla ilgili 50’nin üzerinde makalesi yayımlanmıştır. Kürküminin özellikle kanser karşıtı etkileriyle ilgili yüzlerce çalışma vardır. İnsandaki kanser hücreleri üzerine laboratuvar testleri ve hayvan çalışmalarını içeren bu çalışmalar, kürküminin kanser sürecinde rol oynayan birçok enflamatuvar göstergeyi azaltabildiğini göstermektedir. Ayrıca, kürküminin Avastin, Erbitux, Erlonitib, Gefnitib ve Herceptin gibi kanser ilaçlarıyla benzer özellikler gösterdiği ortaya çıkmıştır.

insanlar üzerinde yapılan deneyler, kürküminin 18 aya kadar günlük 8 gramlık dozlar halinde toksisite yaratmadan kullanılabildiğini göstermiştir. Araştırmanın ortaya koyduğu üzere, kürküminin önemli bir doğal kanser karşıtı ajan olduğuna dair neredeyse hiç şüphe yoktur.

Antianjiyogenik doğal ajanlar

Kanser hücresi, ancak kendisine kan sağlayabilirse hayatta kalabilir. Bu sürece anjiyogenez denir, bunu önleyen ilaçlar veya doğal ajanlar da antianjiyogenik olarak adlandırılır. Kürkümin, resveratrol, proantosiyanidin (üzüm çekirdeği özü), yeşil çay ve kuersetin böyle bir etki gösterdiği bilinen doğal madderlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.