Vipbakim

Kanserle Savaşan Besinler

Kanserle Savaşan Besinler

Kansere karşı doğru besin ve besin gruplarını tüketerek mücadele etmek mümkündür. Bu besinler uzun vadede kansere karşı savaşıyor.

Kanser oluşumunda etkili olan birçok faktör bulunmaktadır. Başta sigara ve alkol olmak üzere birçok besin kansere neden olurken, birçok besinde kanserle savaşmada önemli besinler arasındadır. Sağlıksız beslenme kanser hastalığını tetikleyen ve yayılasını hızlandıran bir etkendir. Kanserle savaşan besinlerden gün içinde mutlaka tüketilmeli ve sofralardan eksik edilmemelidir.

Kansere İyi Gelen Besinler

  • Kuru baklagiller grubunda yer alan nohut, yeşil mercimek, kuru fasulye gibi gibi besinler, önemli bir anti kanser besinlerdir. Bu besinler aynı zamanda protein bakımından zengin olan bu besinler kanser riskini de azaltmaktadır. Bundan dolayı haftada birkaç gün tüketilmelidir.
  • Baharatlar, yalnızca yemeklerin lezzetini arttırmakla kalmıyor, antioksidan özelliği sayesinde de kanserle mücadeleye yardımcı oluyor. Bundan dolayı; biberiye, zencefil, zerdeçal, kimyon, kakule, tarçın, nane vb. birçok baharatın yemeklerde kullanılmasında yarar var.
  • Kanserle mücadelede önemli olan karotenoid, kanserin oluşma riskini de arttırmaktadır. Karotenoid; yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu renklerde ki sebze ve meyve gruplarında yer almaktadır. Bundan dolayı havuç, patates, balkabağı, domatesi, kayısı, şeftali, portakal, karpuz, yeşil yapraklı sebzeler içerisinde bulunuyor. Bu besinler mevsimlerine göre öğünler içinde yer almalıdır.

  • Balığın kanserle mücadelede önemli bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Omega-3 açısından zengin olan balık, tümör oluşumuna karşı savaşıyor. Özellikle somon, kalkan, ton balığı, uskumru ve sardalya kanser riskine karşı tüketilebilecek balıklar arasında yer alıyor. Bu balıklardan maksimum düzeyde fayda alabilmek için pişirme tekniklerine de önem verilmelidir. Kızartarak pişirmek yerine, fırında pişirilerek tüketilebilir.
  • Likopen içeren besinler, kanser riskini azaltmak için tüketilebilecek besin grupları arasında yer almaktadır. Likopen, meyve ve sebzelere kırmızı rengi veren maddedir. Bundan dolayı kırmızı ve sarı meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Bundan dolayı greyfurt, domates, karpuz, kayısı gibi meyveler likopen bakımından zengindir.
  • Sert kabuklu kuruyemişler olarak adlandırılan; badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju yüksek protein içermektedir. Aynı zamanda selenyum v magnezyum açısından da zengin olan bu kuruyemişler kanser oluşturan hücrelere karşı mücadele etmektedir. Bu kuruyemişler tuzsuz olarak tüketildiklerinde kanserle mücadelede oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.