Vipbakim

Kavunun Bilinmeyen Faydaları ve Zararları

Kavunun Bilinmeyen Faydaları ve Zararları

Leziz tadı, serinletici etkisi ile beraber kavunun bilinmeyen faydaları ve zararları da tüketim miktarına bağlı olarak ortaya çıkar.

Gelen yaz ayları ile beraber sadece kıyafetlerimiz ve bulunduğumuz ortamlara dair tercihlerimiz değil, beslenme alışkanlıklarımızda da farklılıklar görülür. Bol yağlı ve ağır yemeklerden kaçınarak, daha hafif, hatta bizi serinleten meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanırız. Kavunda yazın bizi serinleten meyvelerden bir tanesidir. Serinletici ve rahatlatıcı etkisinin yanında kavunun bilinmeyen zararları ve faydaları da oldukça fazladır.

Türkiye’de Kavun

Kalsiyum bakımından oldukça zengin bir meyve olan kavun, ülkemizde birçok bölgede yetiştirilmektedir. Kavun özellikle sıcak ve yarı kurak toprakları sevdiği için, ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde oldukça kaliteli ve lezzetli kavunlar yetişmektedir. Yetiştiği bölgeye göre farklı isimlerle anılan kavunların, bu bölgelere göre de farklı farklı özellikleri vardır.

Kavunun Faydaları

Kavunun yaygın olarak bilinen oldukça fazla faydasının yanında, daha az bilinen çeşitli faydaları olduğu gibi, fazla tüketilmesi gibi durumlarda vücuda bazı zararları olduğu da bilinmelidir. Atalarımızın söylediği, “her şeyin azı farz, çoğu zarar” söz, kavun içinde geçerlidir. Kavunun bilinmeyen faydaları ve zararları denildiğinde akla daha çok faydaları gelmektedir.

Hafızayı güçlendirmesi, böbrek taşlarının düşürülmesine etkisi, damar ve kalp rahatsızlıklarına olumu etkisi, bağışıklık sistemi ve cilde sağladığı etkileri kavunun faydaları arasındadır. Bunun yanında kavunun daha az bilinen faydaları ise oldukça fazladır.  Kavun, romatizma ve eklemlerde meydana gelen ağrılara iyi gelir, yüksek oranda bulundurduğu seratonin hormonu sayesinde daha dinç ve diri olmanızı sağlar, yüksek oranda kalsiyum barındırdığı için diş ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur, özellikle bebeklerde çok daha etkili olur, barındırdığı B9 vitamini sayesinde hafızayı güçlendirir, içinde bulundurduğu lif sayesinde kilo dengelemesine yardımcı olur. Kavun ayrıca cilde de oldukça faydalı olmalıdır.

Kavunun Zararları

Kavunun bilinmeyen faydaları ve zararları mevcuttur. Tek başına bilinen bir zararı olmamasına rağmen, bazen fazla tüketilmesi ya da özel durumlarda bireylere zararları olabilmektedir ve tüketilirsek bu gibi durumlarda daha dikkatli olmak gerekir. İçinde barındırdığı şeker miktarı birçok meyveye göre oldukça fazla olması sebebiyle şeker hastaları kavun tüketim miktarına dikkat etmelidir. Benzer sebeplerden ötürü yüksek tansiyon hastalığı olanlar ve mide-bağırsak sorunları yaşayan kişilerinde tüketim miktarlarına oldukça dikkatli olmalılardır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.