Vipbakim

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

Keçiboynuzu Çayının Faydaları

Keçiboynuzu çayı ülkemizde çok sık tercih edilmese de vücuda yararlı etkileri sebebiyle gittikçe popüler bir içecek olmaktadır.

Çay ülkemizde vazgeçilmesi pek mümkün olmayan, sabah uyandıktan sonra içilmeye başlanan ve gece yatana kadar farklı saatlerde, farklı yerlerde, ülkemizde en çok tüketilen içeceklerin başında gelir. Yaygın çay tüketimi son yıllarda özellikle kadınların bitki çaylarına çeşitli nedenlerle talebinin artması etkisiyle artarak devam etmektedir. Bitki çayları özellike keçiboynuzu çayı sindirim, mide-bağırsak sorunları, kas ağrıları, baş ağrıları, mide bulantıları, kilo kontrolüne yardımcı olması ve yağ yakımını arttırması gibi faydaları sebebiyle yoğun olarak tercih edilmektedir.

Keçiboynuzu Çayı

İnsanlar doğadaki bitkilerden faydalanmaya, ilkelde olsa ilaçlar hazırlamaya ve kullanmaya neredeyse günümüzden 5000 yıl önce başlamışlardır. Bilimsel adı “ceratonia siliqua” olan keçiboynuzu da, vücuda ve sağlığı olumlu etkileri nedeniyle insanlar tarafından çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Birçok bitki çayı gibi keçiboynuzu çayı da bünyemiz ve vücudumuz için çok faydalıdır. Keçiboynuzu uygun eklemlerde doğal olarak yetişen bir bitki olma özelliğini taşır. Keçiboynuzu ağaçlarının neredeyse 15 metreye kadar ulaştığı görülebilir ve ilginçtir ama keçiboynuzu ağaçları ancak 15 yaşından sonra başlar.

Keçiboynuzu Çayının Sağlık Üzerine Etkileri

Keçiboynuzu çayının kullanılması erkeklerde ortaya çıkan ve oldukça sıkıntılı durumlara yol açan prostat hastalığının tedavisinde kullanılır. Prostat hastalığının tamamen iyileştirilmesi amacıyla değil ama enfeksiyonlarının tedavi edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Sindirim sisteminde yaşayabileceğiniz sorunlara faydalı olur ve ishalin geçirilmesi konusunda oldukça etkili olmaktadır. Rejim veya diyet yapan kişilerin oldukça sık tercih ettiği bir içecek özelliğini de taşır. Bünyesinde yüksek lif bulundurması sayesinde daha uzun süre tokluk hissi verir ve diyet yapan kişiler tarafından yaygın olarak tercih edilir.

Keçiboynuzu çayı özellikle kış döneminde sık tüketilirse, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı koruyucu özellik sağlar. Keçiboynuzu çayının yapılan son araştırmalara göre akciğer kanserini önleme konusunda da faydaları olduğu ortaya çıkmıştır.

Keçiboynuzu çayının faydaları bu kadarla da kalmıyor. İktidarsızlık sorunu çeken erkeklerinde tüketmesi tavsiye edilir ve faydaları görülmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan bireylerin tedavilerinde kullanıldığı gibi, sperm sayısının artması içinde keçiboynuzundan üretilen bir kür ile de tedaviler uygulanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.