Vipbakim

Kol Zedelenmesine Ne İyi Gelir?

Kol Zedelenmesine Ne İyi Gelir?

Kollarını çok kullanan, spor yapan ve balık tutan kişilerin dertlerinden olan kol zedelenmesine ne iyi gelir merak edenler öncelikle bir uzmana gitmeliler.

Yanlış ve ani hareketler nedeniyle kolların zedelenmesi ve bağların kopması gibi birçok durum söz konusu olabilir. Genelde koldaki sinirlerden biri zarar gördüğünde kol zedelenmesi adı verilen problemin ortaya çıkması söz konusu olabilir.

İnsanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve kolun hareket edilmesi sırasında zorluğa neden olan kol zedelenmesi daha büyük problemlere neden olmadan giderilmesi gereken bir sorundur. Hekimler genelde dinlenme ve sprey formundaki ağrı azaltıcıları tavsiye ederken, birçok kişi için hareket zorunlu olduğundan iyileşme sağlanmayabilir.

Kol Zedelenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kolların zorlanmasının önüne geçilmesi gerekir.  Bunun için de hastanın istirahat etmesi, kollarını zorlayacak hareketlerde bulunmaması gerekir. Acil durumlarda en yakın sağlık kuruluşlarına gidilerek kolun her ihtimale karşın röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Doğal tedavi yöntemlerinin kullanılmasıyla bu sorundan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

  • 2 yumurta akıyla sabun rendesi karıştırılarak yaraya sürülür. 1 saat sarılarak bekletilir.
  • Kuru soğanı ezip zeytinyağıyla karıştırıp bölgeye sürülmesi,
  • Çekirdeksiz kuru üzümün ezilip tülbente sarılarak sürülmesi de kol zedelenmesinin tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Önce Doktora Gidilmeli

Ciddi bir sorunun oluşmaması için öncelikle bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Kol zedelenmesi konusunda en kısa sürede çözüm bulmak isteyen birçok kişi, röntgen, gerekirse MR çektirilerek kolunun durumunun kontrol edilmesini sağlamalıdır. Sinir sorunları ya da lif zedelenmeleri söz konusu olduğunda kolda kalıcı hasarların oluşmaması için uzman bir hekim kontrolünde olunması gerekmektedir.

Kol Zedelenmesinin Tedavisi

Kol zedelenmesinin tedavisi, hekimin koyacağı teşhise göre değişmektedir. Herhangi bir sorun söz konusu olduğunda hekimin önereceği tedavi yöntemleri uygulanmalı, kol zedelenmesi ne boyutta öğrenilmelidir. Kişinin spor egzersizleri yaparken ya da balık tutarken kollarını çalıştırması birçok probleme neden olabilmektedir. Bu yüzden istirahat konusunda kesin bir dinlenme sürecinin olması ve buna uyulması son derece önemlidir. Kol zedelenmesinde bilinçsiz uygulanan kremler ve yanlış hareketler yapılması nedeniyle yaşanan sorunlar daha büyük problemlere yol açabilir. Bu yüzden her zaman doktor görüşü alınması daha uygun bir çözüm olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.