Vipbakim

Kortizon Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kortizon Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İltihapları hızlı biçimde kurutucu etkisiyle dikkat çeken kortizon tedavisi bilinçsiz biçimde kullanıldığında kişinin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Kortizon hormonunun bilinçsiz biçimde kullanılması ve vücuda zarar vermesi nedeniyle hekimler bu maddenin bulunduğu içerikleri hastalara çok sık reçete etmemektedir. Bazı kişilerde kortizon alerjisi  de olabilir. Bu yüzden ilaç kullanımı ve dozajı çok önemlidir.

Vücudun içinde bulunan bir hormon olan kortizon, steroid yapısında bulunan önemli bir hormondur. Kan şekerini arttıran, protein yıkımını uyaran ve vücuttaki yağ ve karbonhidrat metabolizmasını düzenleyen kortizon, hastada aşırı yağ birikmesine neden olabilir.

İltihap giderici olması nedeniyle birçok ilacın içinde bulunan kortizon, alerjiyi de önler. Ancak şeker hastası olanlarda kortizonun olumsuz etkileri söz konusu olabilir.

Kortizonun İnsan Vücudundaki Önemi

Her insan günde 15-40 mg arasında kortizon salgılar. Şişman olan kişiler ise yüzde 50 daha fazla kortizon salgılarlar. Genelde sabah saatlerinde salgılanan kortizon hormonu, 3 haftalık bebeklik döneminden itibaren salgılanmaya başlar. Eğer üretilmiyorsa, dışardan alınmaya başlar.

Kortizon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süre kortizon kullanımı, kişide ay dede yüzü, sivilce, adet bozukluğu, kemik zayıflığı ve yüksek tansiyon gibi sorunlara neden olabilir. Bu belirtiler Cushing sendromu adı verilen bir hastalığa sebebiyet vermektedir. turşu, konserve, tahin pekmez, çikolata, meşrubat gibi yiyecekler dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü bunlar kortizon fazlalığına neden olabilir.

Hangi Durumlarda Kortizon Uygulanır?

Kortizon kullanımı birçok hastalıkta tercih edilmektedir. Eksikliğinde birçok problemin gördüğü kortizon;

  • Hipofiz bezi yetersizliği,
  • Astım ve alerji,
  • Addison hastalığı,
  • Hemolitik anemi,
  • Lenfatik kan kanseri,
  • Septik şok,
  • Egzama gibi deri hastalıklarında kullanılır.

Bazı hastalıklarda kortizon kesin ve tek basına tedavi sağlamaz. Bu yüzden kortizon tedavisini tercih ederken iyi bir plan gerekmektedir. Özellikle çocukluk döneminde uygulanan kortizon tedavisi, çocukta gelişim bozukluklarına neden olabilmektedir.

Aniden kesilmemesi gereken kortizon tedavisi, doktorun tavsiye ettiği miktarda uygulanmalı, kol ve bacakların gövdeye yakın olan kısımlarında güçsüzlük görülmesine neden olmaktadır. Kortizon tüberküloz mikrobunun alevlenmesine neden olabilir. Bu yüzden kişilerin mantar, virüs kaynaklı enfeksiyon ve tüberküloz sorunlarının olması durumunda çok dikkatli biçimde kullanılması gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.