Vipbakim

Kronik Yorgunluğun Sebepleri Nelerdir?

Kronik Yorgunluğun Sebepleri Nelerdir?

Gün içinde herkes pek çok nedenden dolayı yorgunluktan şikayet eder. Ancak her zaman için yorgunluk gün içinde çok meşgul olmanızdan ya da ağır iş temposundan kaynaklanmayabilir. Öncellikle her gün tükettiğiniz yiyeceklerin de yorgunluğunuzun üzerinde etkisi olabilir. Diyetinizde basit karbonhidratlara daha çok yer veriyorsanız bu yiyecekler vücut tarafından kısa sürede tüketilir ve yorgun düşebilirsiniz.

kronik yorgunluk hissediyorsanız da doktorunuza danışmanızda da fayda olacaktır. Zira tiroid hormonu vücudun enerji tüketme hızını belirler ve bu hormonlarda en ufak bir değişiklik belirtisi bile aşırı yorgunluğa sebep olabilir. Doktorunuzdan hormon testi yapmasını isteyebilirsiniz.

Uykunun da hayatımızda önemli bir yeri var. Ancak yeteri kadar uyunmadığı zaman vücut yeniden enerji toplayacak vakti bulamaz ve gün içinde yorgun düşebilir. Her gün 7 saat uyursanız uyku nedenli yorgunluk probleminiz ortadan kalkacaktır.

Uzmanlar tarafından belirtilen diğer bir yorgunluk sebebi ise su içmemek oluyor. En ufak bir susuzluğun bile vücutta yorgunluk belirtilerin çıkacağı söyleniyor. Bu yorgunluğun önüne geçmek için de günde en 8 bardak su içmek ve buna ek olarak da su oranı yüksek meyve sebzeleri sık sık tüketmek gerekiyor.

kronik yorgunluğun sebebi bazı durumlarda tıbbi hastalıkların habercisi olabiliyor. Anemi, depresyon, alerji ya da kalp sorunları varsa yorgunluk kronik hale geliyor. kronik yorgunluktan şikayetçiyseniz doktorunuzdan yardım almanız önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Hakan Gündoğdu dedi ki:

    Merhaba, Sabahları dinç kalkamıyorum. bu kansızlık belirtisi olabilir mi?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.