Vipbakim

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğan: Bu yazımıza başlamadan önce soğanın tabiri caizse özelliklerini belirtelim. Kuru soğanda A,B ve en önemli C vitamini, silis, iyot, kükürt gibi birbirinden faydalı vücut sağlığı için maddeler bulunmaktadır. Sinir zafiyeti, cilt hastalığı, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı, romatizma gibi rahatsızlıklara yararı olan kuru soğanın fazlasıyla faydalı olduğunu görebileceksiniz. Vücudunuzda birikmiş su ve üreyi çok kısa süre içerisinde dışarıya atmasına yardımcı olur. Bazı uzmanlarımız soğanın vücutta bulunan fazla tuzun da soğan sayesinde dışarıya atılabileceğini belirtmiştir.

Uzmanların başka bir deyişi ise, fazla soğan tüketen Ülkeler’de kanserin çok nadir görüldüğünü ve uzun yaşamak için faydalı olabileceğini belirtmiştir. Ayrıca soğanın bağırsakta ve karaciğerler de bulunan zehirleri dezenfekte ederek temizlendiğini dile getirmiştir.

Normal yaşamımızda soğanın faydalarını biliyoruz fakat ağızda soğan kokusunu önlemek için ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bunun için kısa ama faydalı bir bilgi aktarayım sizlere. Soğan yedikten sonra ekmek kabuğunu yada maydanozu çiğneyebilirsiniz. Bu sayede ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Bir çok kez şahit olduğum ve sürekli şikayet maili aldığım husus ise soğanları nasıl muhafaza ederim sorusuydu. Soğanları kesinlikle soğuk ve kuru bir alanda muhafaza etmelisiniz ayrıca soğanların kesinlikle patates ile aynı yerde durmaması gerekmektedir. Patates ile soğan birbirini etkilediğinden dolayı soğanın nemden yumuşaması aşikardır.

Kuru Soğanın Faydaları

Bedenimizin savunma sistemini güçlendirmek adına soğan yiyebiliriz. Öksürük, bronşit, gastrit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da iyi geldiğini söylemek çok doğru olur.
Yağlı, yağlı yemekleri yedikten sonra kolesterol yükselmesinin önüne geçmek için ve kan pıhtılaşmasını önlemek adına soğan tüketebiliriz. Sofranız da mutlaka soğan bulundurunuz.
Dengesiz bir kolesterol düzenimiz varsa yüksek tansiyonumuz varsa bunları önlemek adına soğan tüketiniz.
Yukarıda ki yazımda da belirtmiştim tekrar hatırlamakta fayda var. Kansere yakalanmamak için en faydalı besinlerden bir tanesidir soğan.
Sürekli uzmanlarımızın da belirttiği gibi kalbin güçlenmesi ve koroner damarlarını genişletmek için soğan tüketebilirsiniz.
En önemli faydalarından diğeri idrar söktürücü olmasıdır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına aynı zaman da kanın en sağlıklı yoldan temizlenmesine yardımcı olur.
İştah sorunu, sindirim sorunu yaşıyorsanız mutlaka soğan tüketmelisiniz. Soğanda müshil etkisi de bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.