Vipbakim

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğanın en güzel bitkilerinden olan papatya çayının faydaları bebeklerde de kullanılabildiği için oldukça önemlidir. Bitkisel destekler söz konusu olduğunda en popüler çaylardan biri olan papatya çayı, uykuya dalmaya yardımcı olduğu gibi mide sorunların da giderilmesi sağlanır. Bu faydaları sıralayacak olursak:

  • Uyku bozukluklarının tedavisi,
  • Sabah bulantılarının giderilmesi,
  • Sindirsem yardımcı olur,
  • Kasların gevşemesini sağlar,
  • Diş eti hastalıklarını önler,
  • Adet dönemindeki stresi azaltır,
  • Boğaz ağrısını alır,
  • Arpacık tedavisinde işe yarar.

Oldukça etkili bir çay olan papatya çayı, bebeklerdeki gaz sorunun giderilmesi için de yardımcı olmaktadır. Papatya çayı bebeklere bir iki çay kaşığı kadar verilir.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papaya çayı, her papatyanın kurutulup demlenmesiyle elde edilmez. Doğadaki papatyalardan hangisinin işe yarar olduğunun bilinmesi için uzmanlar tarafından alınan ve aktarlarda satılan çayların tercih edilmesi gerekir.

Kaynayan suyun içine atıp 2-3 dakika bekleyeceğiniz papatyaları, 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzerek için. Günde bir iki kez tüketeceğiniz bu içeceğin içine taze ve katkısız içilmesi son derece önemlidir.

Papatya Çayını Kimler İçmemelidir?

Papatya çayı bazı kişilere olumsuz etkiler yapabilir. Bu genelde alerjisi olan bünyeler söz konusu olduğunda gündeme gelebilir. Genel olarak bir zararı yoktur. Ancak yabani papatyaların toplanıp çayının yapılması sakıncalı olabilir.

Sinüzit Sorununda Papatya Çayı Kullanımı

Sinüzit problemi söz konusu olduğunda papatya çayı çok iyi etki göstermektedir. Üst solunum yolu sorunlarının kısa sürede çözülmesi tahriş olan boğazın yumuşaması için papatya çayı kullanabilirsiniz. Bebeklerdeki öksürük durumunda da papatya çayın kullanımı oldukça etkili bir bitkisel destektir.

Papatya Çayı ve Uyku

Uykusuzluk sorunu olanların en etkili çözümlerinden biri olan papatya çayı uykuya geçişi kolaylaştırır. Çocuk ve yetişkinlerin güvenle içebileceği bu çayın gündüz vakti içilmesi uykuya eğilim yaratacağından akşam vakitlerinde içilmesi tercih edilmelidir. Birçok kişi papatya ve melisa çayı içerek stres ve gerginliğini azaltmaktadır. Özellikle kadınların regl öncesi sendromlarında ve regl süreçlerindeki gerginliklerinin giderilmesinde papatya çayı, melisa çayı ya da sarı kantaron çayı gibi bitkisel destekler kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.