Vipbakim

Sağlıklı Güneşlenme Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Güneşlenme Nasıl Olmalı?

Cildimiz vücudumuzun birçok organelinden daha hassastır.  Cildimizin tahriş olması hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı oldukça basittir. Aşırı sıcak, aşırı soğuk, fazla darbe, küçük çizikler ne kadar tehlikesiz görünse de vücudumuz da birçok problem oluşturabilecek düzeydedir. Yaz aylarının olmazsa olmazı olan güneşlenme metodu da çoğu kadın için vazgeçilmez bir bronzlaşma yöntemidir.

Fakat güneşlenme uzun süre yapıldığı takdir de cildimizin ve alttaki deri tabakasının zarar görmesine neden olacaktır.  Güneşlenmenin doğru süre de yapılması kadınlar için, çocuklar için, erkekler için değişir. Aynı zamanda cildinizin yapısı da güneşlenme süresi için fazlaca önemlidir. Hassas ve açık tonda bir cildiniz var ise güneşlenmek sizin için bir hayli acılı ve zorlu bir işlemdir. Güneşlenmek zararlı mı? Sorusuna da aşağı da ki cilt tiplerine göre sınıflandırarak cevaplayacağız.

Cilt Tiplerine Göre Güneşlenme Nasıldır

  • Hassas bir cilde sahip iseniz sizin için açık tenli ya da koyu tenli olmak pekte önemli değildir. Çünkü iki türlü de olsa güneşlenirken güneş kremi sürmediğiniz de fazlasıyla canınız yanacaktır. Eğer güneş kremi sürerseniz hiç yanmayacaktır gibi bir olgu yok. Güneş kremi dahi sürseniz güneşte fazla kaldığınız da cildiniz kızaracak ve yanacaktır.
  • Eğer esmer bir tene sahipseniz ve orta derecede hassas bir vücudunuz var ise güneşlenmek sizin için biraz daha kolay olacaktır. Esmer tenli olmanız güneşlenmeniz için büyük bir alternatiftir. Esmer tene sahip olanların korunması açık tene sahip olanların korunmasından daha kolay olacaktır. Güneşlenmek zararlı mı?
  • Açık bir tene ve çok hassas bir cilde sahipseniz yaz boyunca çekecek çileniz var demektir. Açık tenliler güneşin zararlı ışınlarından korunmak için SPF değeri yüksek 30 faktörlü krem kullanmalarını öneririm. Ve kullandıkları kremi bolca sürmek yerine yeteri kadar sürüp 1-2 saatte bir yenileyiniz. Sabah sürdüğünüz kremlerin akşama kadar etki etmeyeceğini söylemek isterim. Aynı zamanda öğle vakitlerinde dolaşmak ya da yüzmek yerine gölge bir alanda oturmanızı tavsiye ederim. Yüzmek ve gezmek istediğiniz zamanlar sabah vakitleri ya da akşamüzeri ya da akşamları olması sizin yararınıza olacaktır.

Güneşlenmenin Zararları Ve Yararları Nedir

Güneşlenmek vücudumuz da bulunan üst tabaka derininin atılmasına ve üst tabakanın altında bulunan yeni derinin cildimiz de yerini almasına yardımcı olur. Güneşin yararlı ışıkları bulunduğu gibi zararlı ışınları da bulunur. Güneşten yararlanmak için güneşin zararlı ışıklarını engelleyen güneş kremlerinden kullanırsanız, vücudunuz zarar görmek yerine sağlıklı olarak deri değiştirmeye başlayacaktır.

Güneşin bir diğer yararı ise kemiklere D vitamini sentezleyerek kemiklerin gelişimine ve güçlenmesine oldukça katkısı olmasıdır. Güneşlenmek zararlı mı? Sorusunun cevabı ise, dikkat edilmediğinde evet zararlıdır olacak. Güneşlenmenin zararı ise güneşin zararlı ışınlarının uzun yıllar boyunca teninize fazla olacak şekilde temas etmesi de cildinizin yaşlanmasına sebep olacaktır. Zararlı ışıkların cildinize alınması cilt yanıklarına da sebebiyet verebiliyor. Bu cilt yanıkları ciddiye alınmayıp tekrar güneşe çıkıldığında cilt kanseri olma riskiniz artıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.