Vipbakim

Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Kür Tarifleri

Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Kür Tarifleri

Günümüz yaşam koşullarında sağlığımızı her daim muhafaza etmek için gerekli tedbirleri almak, bünyemizi, vücudumuzu dış etkenlere karşı korumak zorunda kalmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Günlük hayatımızın ister istemez parçası haline gelen kötü beslenme alışkanlıkları, iş hayatımızda ve de kimi zaman özel hayatımızda yaşadığımız stres, hareketsizlik, kendimize yeteri kadar vakit ayıramama, trafikte çektiğimiz çilenin hem zaman kaybıdır. Bitmek tükenmek bilmeden her yere yayılan egzoz dumanlarının cildimizde, saçlarımızda hatta iç organlarımızda yarattığı kötü etkiler, ne yazık ki her geçen gün baş edilmesi güç bir hal alıyor.

Bunca sağlıksız koşulun hayatımızı fazlasıyla etkilediği yaşam koşullarında artık doğal çözüm yollarına başvuranların sayısı sürekli olarak artıyor. Yaşamın her alanında karşımıza çıkan doğal ve sağlıklı yaşama arzusu pek çok çözümü beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de kürlerle doğal yaşam mantığı üzerine geliştirilmiş uygulamalar. Görünüşte sadece bayanların rağbet ettiği ürünler ve uygulamalar aslında pek çok erkeğin de tercihi olma haline çoktan gelmiş durumda.

Evde Kullanılabilecek Kürler

Uygulamaların temelinde herkesin evinde basitçe hazırlayabileceği, kolay, uygulaması pratik ve her keseye uygun olması sebebiyle, bu ürünler kullanıcılara geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Evde doğal yöntemlerle hazırlanabilecek bakım ürünleri denince aklımıza gelen ilk kürler salatalık veya salatalığın kendisinden hazırlanan sütleri, bal, yumurta, hindistan cevizi, badem yağları bunlardan sadece bir kaçı.

Tüm bu kötü koşullara direnebilmek için daha sağlıklı ve doğal bakım yöntemlerinden yine en fazla bilinir olanlarından biri olan zeytinyağı da, kürlerle doğal yaşamı tercih edenlerin vazgeçilmez favorilerinden. Farklı üretim özellikleri ile çok fazla çeşidi ve kullanım yeri olan bu mucizevi yağın faydaları saymakla bitmiyor. Sadece bayanların değil, kadın-erkek, genç-yaşlı her yaş grubundan insanın kullandığı kesin çözümler sunan zeytinyağının mutfaktaki kullanım alanından daha fazla doğal bakım ürünü haline geldiği de tartışmasız bir gerçek.

Diğer Uygulama Alanları

Mutfak demişken, gerek günlük hayatımızda faydalandığımız, gerekse özellikle kışın pek çoğumuzun maruz kaldığı grip, nezle, öksürük gibi hastalıklarla mücadele etmede etkili olan pek çok sebze ve meyveye de değinmeden geçmek olmaz. Herkesçe bilinen, her devir tüm mutfaklara girmiş olan klasik besinler dışında aslında çok uzun zamandır varlığı bilinen anca faydaları yeteri kadar ortaya çıkarılamamış bu ürünlerden popülaritesi her geçen gün artmaya devam eden zerdeçal, karanfil, zencefil, ebegümeci, avokado, ısırgan otu, keçiboynuzu gibi ürünleri hatırlatmakta da fayda var. Bazen kendimizi daha bakımlı hissetmek, kimi zamansa çeşitli hastalıkları tedavi etmek için karşımıza çıkan alternatif bir yaklaşım kürlerle doğal yaşam. Kötü kokularına rağmen içerdiği antibiyotik etkisi sebebiyle soğan ve sarımsağın faydaları ve tedavi alanlarını bilmeyen yoktur. Bunların yanı sıra yetiştikleri ortam ve içerdikleri değer sayesinde doğada bulunan pek çok otun da, hastalıklara karşı bir numaralı savaşçı olduğu yine bilimsel olarak ispatlanmış bir başka kanıt.

Kürlerle doğal yaşam kavramının içerisine katabileceğimiz bir başka alternatif de, sadece çok eski zamanlardan beri bilinen, kimilerinin deyişiyle anneannelerimiz hatta büyükannelerimizin yaşadığı dönemlerden günümüze kadar uzanan, sonradan çok farklı araştırmalar sonucu ortaya çıkıp, “şehirli” hayatların vazgeçilmezleri arasında yerini alan  Argan yağı. Anavatanı Fas olan Argan ağacından üretilen bu yağ günümüzde gerek cilt bakım ürünü olarak, gerekse saç bakım ve türevleri şeklinde kullanılabiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.